Przejdź do głównej zawartości

„W pokorze pierwsi chylcie skroń przed prawem i sprawiedliwością”

Ni gniew, ni łaska, ni szaleństwo,
Ni krew katowni, ani msze
Nie zabezpieczą was przed zemstą
W pokorze pierwsi chylcie skroń
Przed prawem i sprawiedliwością,

Aleksander Puszkin, Z ody „Wolność” Rozpoczynam cytatem z wiersza poety rosyjskiego, dramaturga i pisarza Aleksandra Puszkina, który wrogiem Polaków nie był, a raczej ich przyjacielem. Za życia działał z dekabrystami i opozycją wobec caratu, przyjaźnił się z wielkim wieszczem, Adamem Bernardem Mickiewiczem. Skojarzenia mogły się pojawić, zupełnie niepotrzebnie, co jednak dowodzi tego, że Puszkin był genialnym poetą. Nie tylko wpłynął na mowę ojczystą Rosji, porządkując słowa i stanowiąc wzorce, ale również przewidywał sytuację i czasy, które miały wkrótce nadejść.
W tamtym czasie carat obawiał się wzrostu wpływów na Zachód od Newy, tuż przy jednym z miast Wisły, prawa i sprawiedliwości. W skrócie nazwijmy zjawisko, tak okolicznościowo PiS. Cóż, że to jakieś dwa wieki różnicy, ale wiemy wszyscy z języka polskiego, że poeci, pisarze i ludzie sztuki mają wyczuloną wrażliwość. To wiemy, ale ja stanowiłem wzór oporny dla tej tezy. 
Po prostu ostatnio mądrze wypowiedział się Donald Tusk, a on z perspektywy wielu lat na scenie politycznej ma prawo mądrze mówić. I wbrew temu co czyni, daje mądre wnioski. Dawniej ceniono ludzi z doświadczeniem. 
I Tusk powiedział, że „warto traktować serio to, co mówią politycy”. I w odniesieniu do Jarosława Kaczyńskiego zaznaczył, że ten nie krył się z własnymi poglądami i był w tym konsekwentny. I poeci oraz wszelkiej maści literaci są właśnie tymi, co wsłuchują się w głos ludu i polityków, zatem piszą to, o czym inni nawet podszeptują skrycie, w zaciszach swych chałup.  

Klon Putina – a więc carat w czystej postaci? 

Kaczyński dla New York Times ‘a może uchodzić za „klona Putina”, ale w rzeczywistości jest on wyłącznie człowiekiem, który z konsekwencję realizuje to, co zapowiedział. Doskonała taktyka polityczna, oparta na wiedzy pozwala Kaczyńskiemu sprawować rządy. Jednak kadry ma słabe, ale są wśród nich perełki. Mnie ostatnio zafascynowała posłanka Beata Kempa umiejętnością śpiewu oraz podejściem do talentu wokalnego Michała Szpaka. Można również porozmawiać z posłem Jerzym Gosiewskim, aby się przekonać jak wygląda typowy żołnierz prezesa. Zupełnie inny tym żołnierza reprezentuje minister Jerzy Szmit czy posłanka Iwona Arent, a jeszcze inny minister Antoni Macierewicz czy Zbigniew Ziobro, o genialnym wręcz Mariusz Kamińskim nie wspominając. Jednakże w pewnym momencie zabrakło kadr. Smoleńsk był dla PiS ogromnym ciosem, ponieważ wielu mądrych działaczy tej partii poległo na urzędzie. I ten kwiat partii jest nie do odbudowania, jeżeli nie dopuszczą młodych ludzi do decydowania. Wielu młodych rzucono do realizowania się w tzw. „pijarze”, głównie poprzez obiektywne dziennikarsko media, służące jedynie słusznej partii. Działanie to można wyśmiewać – jak czyni to Tomasz Lis, czy nie czytać – jak zachęca Stefan Niesiołowski. W gruncie spraw można, ale genialności tego posunięcia w stylu geniuszu napoleońskiego generała Michela Neya, odmówić Kaczyńskiemu nie można. Taktykę ma godną „Lisa Pustyni” vel Erwina Rommla. I tu nie ma się co forsować, bo o wiedzę taktyczną i kunszt się rozchodzi, a porównanie jest zacniejsze niżby się ktoś spodziewał. I nie należę do zwolenników Jarosława Kaczyńskiego, ale doceniam jego geniusz przywódczy oraz sposób w jaki prowadzi drużynę do celu. To jest wręcz genialne posunięcie za posunięciem. Wyobrażam sobie ile ten człowiek zdziałałby, gdyby jego kariera przypadła na czasy napoleońskie i tak jak Ney trafiłby do pułku huzarów, następnie walczył w kampanii hiszpańskiej 1809 roku, aż wreszcie został księciem Moskwy. Ney był geniuszem, który przerastał Napoleona w praktyce, nie wygrywał z jego legendą, gdyż Francuzi za kampanię 1812 roku źle się o nim wyrażali, mimo iż faktem jest że to dzięki niemu udało się uniknąć tam zupełnej katastrofy. 


Marszałek Michel Ney 1769 - 1815 

Zwycięstwo

Jarosław Kaczyński, w ocenie Donalda Tuska wykorzystał zwycięstwo do ograniczenia demokracji. Z tym mogę się zgodzić, ale czym jest owa demokracja. Ta demokracja zawiodła i tylko niewielu jest przyzwoitych po stronie opozycji, których warto słuchać. Kaczyński, gdyby Bóg i naród mu dał, mógłby budować państwo w oparciu nie o partię, ale o mądrych Polaków, ale to jest moja utopia, bo to nigdy się nie spełni przez zawiść ludzką.  
Naród nie czuje demokracji. Szło się do prokuratury, a tam umarzano sprawy, gdy dotyczyły kolesi i władz lokalnych. Samorząd pasie się sam i ustalone firmy żerują na majątku. Nikt, co by nie powiedział i zrobił nie da rady niczego załatwić. Taką Polskę pozostawił zajęty sobą Donald Tusk. Tworzyli ją byli działacze struktur PZPR oraz zdegenerowani i zagubieni członkowie aparatów partyjnych, wieczni decydenci. Wiele mieszali też bezideowi historycy, pragnący na komunizmie zbić poklask i zrobić karierę. To nie byli źli ludzie, ale zagubili się w tej gonitwie za marchewką, którą rzucono z Zachodu. Korporacje znają problemy i doskonale wiedzą, jak manipulować masami. Udało się i eksperyment się powiódł. 
O tym dziś mówi wielu mądrych działaczy, ale społeczeństwo jest nadal głuche. Populizm jednak nas zabija i niekoniecznie ten w pisowskim wykonaniu. Kaczyński dobiera narzędzia dostosowane do realnych warunków, stąd toczy działa, jak toczy. I oto pretensji mieć nie można. 
Kaczyński zwyciężył, bo taka była sytuacje, którą stworzyło ostatnie 25 lat rządów Solidarności. I nie mówię tu o PO czy PiS, to był cały proces z mnóstwem ludzi i wieloma nieudolnymi decyzjami. Potem odłączenie się ludzi dawnego nurtu (PZPR) i wyjście instynktów nabywania i grabienia. Bez przemyślenia niszczono kraj. Ja obwiniam Prof. Leszka Balcerowicza za wiele rzeczy, ale cenię go, bo sam nie dokonał tego co się stało, ale ta właśnie Solidarność pokazała jak się rządzi. Balcerowicz ma ogromną wiedzę, żal z niej nie korzystać, ale potrzeba jest politycznej zgody i poświęcenia ambicji, aby cel czyli Polska mógł być osiągnięty. W tym należy uczyć się od Żydów, oni kłócą się i spierają, ale działają jak jedna ręka i zwyciężają. 
Dziś chcą ograniczyć demokrację. I dobrze, tylko że jest to bez znaczenia w świecie i Europie, gdyż jakiś kraj musi mieć interes by się tym zajmować, a ważne z naszego punktu widzenia jest to, że my demokracji nie mamy, ale populizm. O demokracji to mówi Partia Razem, KOD, Niezależna i ci chcą demokracje wprowadzać.  Celem PiS jest wzmocnić Polskę na tyle, na ile potrafią. Nie podejrzewam Jarosława Kaczyńskiego o demokratyczne zapędy. To postać zbyt silna i ambitna, której demokracja po prostu by przeszkadzała w rozwoju. Stosuje jej narzędzia, gdyż innej drogi nie ma. Wykorzystuje przy tym najróżniejsze instynkty. Kaczyński nie chce dla siebie synekur, a inni tak i na tym polega wielki ból opozycji, także wewnątrz samego PiS, która obecnie siedzi cicho. 

Przegrana 

Słowa Tuska, że jeśli przegramy, to sami ze sobą są z jednej strony ciężkie do zaakceptowania, ale za to bardzo realne. Polska ma wiele możliwości. Wszystko na świecie kręci się wokół polityki i biznesu. Brak odpowiednich działań czy szkodliwe decyzje mogą źle skutkować dla kraju i jego przyszłości. Czemu nie wykorzystywać szans, skoro są? Tusk jest w Brukseli, może warto mieć w nim sojusznika? Czasem walki polityczne i interesu nie służą dla kraju. Gawiedzi to się podoba, dlatego dopóki PiS nie zbankrutuje moralnie, sam przed sobą to będzie rządził. I taka jest prawda. Co opozycja robi źle? Wiele rzeczy, przez swoje nieskoordynowane działania pokazuje słabość, gdyż tam każdy chce grać kimś i na czyiś plecach, zachowując poprawność. Kaczyński na scenie politycznej, równie jak Niesiołowski czy Dorn grają wyłącznie sobą i na tym albo tracą, albo potężnie zyskują. 
Dowodzi to też poziomu naszego społeczeństwa i to jest po części przykre. Jesteśmy daleko za Europą, a jeszcze dalej za USA. Uważamy, że nasza nauka jest wysoko. Powiem z historycznej pułki, słuchając zachodnich programów i czytając literaturę, jesteśmy daleko, w ciemnogrodzie. 

Tusk do dymisji

Jan Maria Rokita, człowiek PO, polityk, znawca procesów politycznych, komentator, dziennikarz i uczciwy polityk, powiedział że Tusk i Kaczyńscy to politycy dużego formatu. Ciekawe? Ja, osobiście Rokitę uważam, mimo jego incydentów lotniczych, szanuję jego opinię, bo oprócz tego że jest politykiem, to zasługuje na przymiotnik uczciwy. Jako jedyny mówi o polityce dialogu, nazywa rzeczy po imieniu i rozumie problemy, które zachodzą. Miło jest posłuchać faceta, który politykę wykłada uczciwie, to takie dziś rzadkie i przez to gość jest politycznym dinozaurem. Nie jest w tym emocjonalny ani nastawiony na daną grupę czy pogląd. Ocenia sprawy jakimi są i to jest cenne w tym człowieku. Chciałbym, żeby nasi Prezydenci mieli takich doradców. 
Tuska można nie lubić, uważać za cwaniaka i pacykarza – ja mam o nim takie zdanie. Każdy ma do tego prawo i do oceny, byleby nie była krzywdząca dla osoby ocenianej. 
Okres rządów Tuska mi się naprawdę źle kojarzy. Wzrost bezrobocia, masowa migracja, powiększenie się skali ubóstwa. No i ta obiecana Irlandia, z której pozostały nadmierne opady deszczu. Najgorszym grzechem było w tym rozpasanie stada, szczególnie na prowincji, dotacje dla swoich, stanowiska. A czy nie mogła być możliwa inna polityka? 
Całość wymaga przemyślenia. Uważam, że jak skończymy z atakowaniem komuny i chodzeniem z flagami. Docenimy to co było i zaczniemy budować nowe, oparte na korzyściach dla Polski, to nasz zbiorowy wysiłek nie pójdzie na marne i pozwoli lepiej żyć. Tego sobie i Polakom życzę. 


Popularne posty z tego bloga

Jak wyglądałeś Beliarze (szatanie)? Opowieść o obrońcy ludzkości

On skinął głową, pochylił swe skronie, zmarszczył czoło, skrawkiem brwi zwiesił. Makijaż na nim widniał siły… Widziadło farby i koloru, matowiało prawdziwe uczucie, będące ostatnią podporą. Godność zachować pragnie każdy, skrywając niewygodne odbicie. – Powaga wymaga ofiary z siebie, nieprzetrawionej do granic.              Samotny stanął, z bólem sadowiąc się wśród niemej przestrzeni. I nie kołysał nerwowo ciałem, nie dał się wzniecić na źdźbło trawy. W nim huśta i zagłusza zmorę – światło rozpromienione. Nie rzuca się, stojąc, spogląda rzucając cieniem na świat blady. I nie dochodzi głos go nadwątlony, który niknie w bezwietrznym szepcie. – Naród człowieczy miał w nim podporę sławy, żyłby wznosząc najtrwalszy budulec. Sięgnąłbym w nim ponad granicę czasu, tym wznosił najpiękniejsze słowa i tworzył, prorokując Ziemi, chowając skazę do głębi otchłani.             Włosy dłużyły mu się na ramiona, ciążąc do barków idea­łem[1]. Z czernią zlewały się w kolorze, barwiły światłem grzebiąc w…

Masturbacja - zło w oczach Stwórcy?

Onanizm, jak wyjaśnia Wikipedia, to inaczej masturbacja(samogwałt, ipsacja, cheiromania)– pobudzanie własnych narządów płciowych w celu wywołania u siebie rozkoszy seksualnej. Może, lecz nie musi doprowadzać do orgazmu. Masturbacja jest spotykana również w świecie zwierząt, np. u ogierów. Masturbacja odbywa się bez udziału partnera lub przy jego wyłącznie biernym uczestnictwie. Istnieje pojęciewzajemnej masturbacji, które dotyczy sytuacji z aktywnym udziałem partnera. Masturbacja stanowi normalne zachowanie w świecie zwierząt, które praktykują odruchowo ludzie, lecz w większości, z powodów oczywistych się do tego nie przyznają.


Historia Ojcem onanizmu był syn Judy i Kananejki Szua, Onan, brat Era i Szela. Er poślubił Tamar, ale że był pierworodnym Judy i nie podobał się Panu, bo był zły, Ten zesłał na niego śmierć. Juda nie miał z Tamar dzieci, więc pokolenie Judy stało się zagrożone. Wobec tego kazał on swemu synowi, Onanowi zbliżyć się do Tamar. Juda chciał, aby Onan zapłodnił Tamar…

Niewolnicy z Ziemi

Każdy człowiek, a może prawie każdy słyszał kiedyś o aniołach. Każde zwierzę słyszało pewnie o człowieku lub jeśli usłyszało, to mogło się zawieść. Niekiedy spotkania z człowiekiem bywają ostatnimi. Nie chcę przez to powiedzieć, że człowiek to szkodnik, ale jakoś tak samo wychodzi. W prosty sposób może zrozumiemy, dlaczego zamknięto Eden. Zwierzęta też nawołują, ale ich głos zbierają ziemskie duchy. Aniołowie nie przeżyliby głosu, który nagromadził się w pokładach ziemi. Ból i cierpienie, wypaczają a przywołane pragnienie spowalnia. Ziemia ocieka krwią. Wiadomo, że anioł przybędzie. Pewnego dnia powróci i wspomoże życie. Pan Eremu przywoła zwątpiałych i przywróci zaburzony ład. 
Jedzący i niszczący wszystko wokół człowiek jest prawdziwym drapieżcą. Można powiedzieć to z dumą, akcentując fakt tego, że gatunek ludzki radzi sobie na Ziemi, dominując nad przyrodą ożywioną, ale nie sposób dostrzec dramatów związanych z działalnością ludzi. Wykańczają sami siebie, stali się sobie „sterowalni…

Sztuka kochania według Owidiusza – Jak poderwać kobietę?

Rozpoczynam nieco nie z dworską może etykietą, bo "podryw", to potoczne słowo określające zaloty, czyli starania się o rękę. Podrywać można do lotu lub autorytet, ale zwyczajowo też kobietę, którą można również "rwać".  Do kobiet się "startuje" i "uderza". "Zarywa się" dość powszechnie na całym świecie. Dawniej się "konkurowało" i "zalecało". Można też "smalić cholewki" i "uderzać w konkury", ale też "uderzać w koperczaki" i "umizgiwać się".  "Umizg", niebo lepszy niż "randka w ciemno", zawsze pozostawia jakiś nieprzebyty smaczek. "Podryw" to uwiedzenie, w tym sensie może oznaczać tylko jedno – "seks bez zobowiązań". I Fortuna może sprzyjać, jeśli szczęściu pomożemy. Uwodzenie nie ma do końca być początkiem trwałego związku, ale ma sprowadzać się do przeżycia czegoś ciekawego. W życiu można zdobywać wiele kobiet i jest to rzecz naturalna – …

Doceniam ludzi, których pasją jest pokonywanie samych siebie

Z dużej perspektywy, moje miasto Mrągowo, wygląda ładnie. Cieszę się, gdy mogę aktywnie uczestniczyć w odkrywaniu wszystkich tych miejsc, do których udawanie się stanowi swoistą podróż sentymentalną, a także jest pewnego rodzaju ucieczką od codzienności.  Wówczas rozmyślam nad własnymi działaniami oraz tym, co robią też inni, którzy znajdują się w jakiś sposób wokół mnie. Najbliższe otoczenie człowieka, poprzez rozwój informatyzacji, zaczyna zmieniać swoje pojęcie. 
Mieszkamy w pięknych miejscach, nie doceniając krajobrazu kulturowego, który roztacza się wokół nas (krajobraz kulturowy to krajobraz naturalny poddany działaniu człowieka, w ten sposób przekształcony i zaadoptowany). Dzielimy się tymi miejscami z ludźmi, promując własne miejscowości. Wystarczy odrobina chęci, aby nie ślęczeć w domu i mówić "już mi nic nie wyjdzie", tylko ruszyć. Jesteśmy tymi małymi cząstkami, wpływającymi coraz realniej na nasze otoczenie.  Moja znajoma Anna powiedziała mi, że jej się nic nie chce…

Śmierć to śmierć

Na Ziemi ludzie owładnięci pychą, sprawiają sobie trudność. I kroczą w kłamstwie, idąc za włóczęgami, nawet niezdolnymi do życia wśród piasku. Mistycyzm człowieczej religii jest oszukanym faktem uśpionej, zbiorowej amnezji, która samoaktualizuje się, co jakiś czas postępując w rozwoju. Prawda jest pokryta fanta¬styczną osnową, a za nią pozostaje wyłącznie wiedza. Dramat na tym świecie trwa chwilę, zanim umrzesz . Nie odnoszę tego do człowieka, ale do żywych stworzeń, którym dane zostało prawo życia . Śmierć to śmierć, nie istnieją przyzwoite rozwiązania. Humanizm, to polityka śmierci, usprawiedliwiana przez ludzi, głoszących możliwość odbierania życia, wszystkiemu, co nie jest ludzkie, uznając to za przejaw ogólnego dobra i prawa do rozwoju. Pogląd ten każe karać za zabicie człowieka, uznając jego życie za wartość. Czynią tak w imię Stwórcy i Prawa, które ponoć pochodzi z Eremu. Szacunek do życia, to podstawowe z praw. Nigdy człowiek nie zasłuży na wieczność, jeśli nie zastosuje się d…

Istota nakazu dnia szóstego

Beliar zachowania ludzi nie zrozumiał. Miał przed oczyma wizję wojny, która wydarzyła się w jego świecie. Nadal nie wiedział, o co chodziło w tym krwawym sporze. Ludzie chcieli wyeliminować kel el; tak zaczęła się pierwsza wojna w niebie, która toczyła się z człowiekiem, odnosząc różny skutek. Naówczas byli silniejsi, bliżsi nam. Po przegranej, ludzie zostali wygnani z Ogrodów Ojca, tworząc pierwszą cywilizację Szeolu.
Pierwsza wojna w niebie: Dziedzictwo

Rdz 1,26 mówi: „A wreszcie rzekł Pan: „Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi”.  W czasach biblijnych, panowanie nad światem wyobrażano sobie jako władzę, którą mógł sprawować król, w stosunku do danego obszaru oraz mieszkańców. Jego panowanie wiązało się z wprowadzaniem wspólnych norm. Zrozumienie tej części oraz kontekstu fragmentu książki, wymaga przywołania pojęcia „panowania”. Tłumaczenie słownik…

Dzieło praktycznie ukończone

Po przeszło dwóch latach pracy edytorskiej i korektach, udało nam się ukończyć Pierwszą wojnę w niebie: Dziedzictwo, książkę trudną, a jednocześnie zawierającą wiedzę dotyczącą tego, czego nigdy ludzkości nie przekazano w żadnej formie literackiej. Takie jest moje zdanie, jako jej twórcy. Czytelnik może mieć odrębne spojrzenie. Nie jest to książka prosta, nieco kontrowersyjna i na pewno nie powstały nigdy podobne treści – co wpływa na jej oryginalność oraz wyjątkowość. Miejmy nadzieję, że znajdzie się w niej kilka słów, które pozwolą komuś zrozumieć. 


Kilka słów o treści Książka to opowieść o ludzkości i stworzeniu, przedstawiona z perspektywy aniołów, zamieszkujących Erem.  Dzieje rozpoczynają się od momentu zgromadzenia na Wielkim Syjonie. Ludzkość, drugiej Ziemi zawiodła i zwołano obrady, mające przeprowadzić sąd nad ludzkością. Na Ziemię przybywają wodzowie, z odległych krain, aby sądzić człowieka. Rozpoczyna się rzeź, ogarniająca całą planetę. Dochodzi do ponownego aktu stworzenia, …

Etykiety

Pokaż więcej

Popularne posty z tego bloga

Sztuka kochania według Owidiusza – Jak poderwać kobietę?

Rozpoczynam nieco nie z dworską może etykietą, bo "podryw", to potoczne słowo określające zaloty, czyli starania się o rękę. Podrywać można do lotu lub autorytet, ale zwyczajowo też kobietę, którą można również "rwać".  Do kobiet się "startuje" i "uderza". "Zarywa się" dość powszechnie na całym świecie. Dawniej się "konkurowało" i "zalecało". Można też "smalić cholewki" i "uderzać w konkury", ale też "uderzać w koperczaki" i "umizgiwać się".  "Umizg", niebo lepszy niż "randka w ciemno", zawsze pozostawia jakiś nieprzebyty smaczek. "Podryw" to uwiedzenie, w tym sensie może oznaczać tylko jedno – "seks bez zobowiązań". I Fortuna może sprzyjać, jeśli szczęściu pomożemy. Uwodzenie nie ma do końca być początkiem trwałego związku, ale ma sprowadzać się do przeżycia czegoś ciekawego. W życiu można zdobywać wiele kobiet i jest to rzecz naturalna – …

Energetyczne wampiry – rozpoznawanie, obcowanie, uwolnienie

Energetyczne wampiry, wysysające naszą energię, w rzeczywistości istnieją, są wokół nas i mają się dobrze. Planują godzinami to, co z nami zrobią, a kiedy usiłujemy się „wyzwolić” i wydostać spod ich jarzma, to zaczynają swój okrutny atak, wymierzony w nas. 
Zaczynają „zemstę”, uprzedzając nas wcześniej o tym, a kiedy zbyt gwałtownie im odmówimy, przystępują do ciosu. Porzucają wszystkie swoje sprawy, których nie mają zbyt wiele, na rzecz tego, by dać nam nauczkę. W ich ocenie nie mamy prawa do „porzucenia” ich. Jesteśmy w ich mniemaniu im wiele dłużni. Uważają, że „prawo do zemsty” im się należy. Oddali nam w końcu przysługi, przynieśli drobne prezenty materialne, wyciągnęli rękę w chwili naszej słabości. 


Czatują na stosowny moment, obserwując ludzi, a kiedy się nadarzy okazja, przystępują do natarcia. Ich pomoc jest pozorna i prowadzi do uzależnienia. Więcej wezmą niż dali, ale to zauważymy, orientując się dopiero po pewnym czasie. 
Nie mogąc się pogodzić z „odrzuceniem” dojdą do wnio…

Jak wyglądałeś Beliarze (szatanie)? Opowieść o obrońcy ludzkości

On skinął głową, pochylił swe skronie, zmarszczył czoło, skrawkiem brwi zwiesił. Makijaż na nim widniał siły… Widziadło farby i koloru, matowiało prawdziwe uczucie, będące ostatnią podporą. Godność zachować pragnie każdy, skrywając niewygodne odbicie. – Powaga wymaga ofiary z siebie, nieprzetrawionej do granic.              Samotny stanął, z bólem sadowiąc się wśród niemej przestrzeni. I nie kołysał nerwowo ciałem, nie dał się wzniecić na źdźbło trawy. W nim huśta i zagłusza zmorę – światło rozpromienione. Nie rzuca się, stojąc, spogląda rzucając cieniem na świat blady. I nie dochodzi głos go nadwątlony, który niknie w bezwietrznym szepcie. – Naród człowieczy miał w nim podporę sławy, żyłby wznosząc najtrwalszy budulec. Sięgnąłbym w nim ponad granicę czasu, tym wznosił najpiękniejsze słowa i tworzył, prorokując Ziemi, chowając skazę do głębi otchłani.             Włosy dłużyły mu się na ramiona, ciążąc do barków idea­łem[1]. Z czernią zlewały się w kolorze, barwiły światłem grzebiąc w…

Jarosław Dumanowski, Hrabiowie na Lubrańcu. Dzieje fortuny magnackiej

Praca Dumanowskiego przedstawia dzieje rodu Dąmbskich, tytułowych hrabiów na Lubrańcu - jak określali siebie poszczególni członkowie rodziny aspirujący do najwyższych zaszczytów, biorący udział w schedzie po przodkach. Relacja, którą opisał Autor stanowi okazję i pretekst do przedstawienia mechanizmów awansu majątkowego i społecznego w cza­sach nowożytnych wśród całej szlachty polskiej. Już tytuł w wnioskowaniu metodologicznym sygnalizuje czytelnikowi zastosowanie metody komparatywnej w analizie historycznej i zwraca uwagę ingardnerowska dwupłaszczyznowość w jej kompozycji czy też swoisty dychtomizm w ujęciu Ericha Fromma, której temat kryje podwójne znaczenie. Pierwsze skupia uwagę na Lubrańcu, drugie na całej szlachcie polskiej. Środkiem do tego jest monogra­ficzny charakter powieści - tak Autor określił własną pracę, który służy dużej syntezie i rozważaniu nad całością procesów społeczno-ekonomicznych zachodzących wśród warstwy „narodu szlacheckiego". Skonstruowana w ten sposób…

Masturbacja - zło w oczach Stwórcy?

Onanizm, jak wyjaśnia Wikipedia, to inaczej masturbacja(samogwałt, ipsacja, cheiromania)– pobudzanie własnych narządów płciowych w celu wywołania u siebie rozkoszy seksualnej. Może, lecz nie musi doprowadzać do orgazmu. Masturbacja jest spotykana również w świecie zwierząt, np. u ogierów. Masturbacja odbywa się bez udziału partnera lub przy jego wyłącznie biernym uczestnictwie. Istnieje pojęciewzajemnej masturbacji, które dotyczy sytuacji z aktywnym udziałem partnera. Masturbacja stanowi normalne zachowanie w świecie zwierząt, które praktykują odruchowo ludzie, lecz w większości, z powodów oczywistych się do tego nie przyznają.


Historia Ojcem onanizmu był syn Judy i Kananejki Szua, Onan, brat Era i Szela. Er poślubił Tamar, ale że był pierworodnym Judy i nie podobał się Panu, bo był zły, Ten zesłał na niego śmierć. Juda nie miał z Tamar dzieci, więc pokolenie Judy stało się zagrożone. Wobec tego kazał on swemu synowi, Onanowi zbliżyć się do Tamar. Juda chciał, aby Onan zapłodnił Tamar…

Miłość w trudnych czasach socjalizmu

Nieważne, gdzie się znajdziemy. I nieważne, jak mocno życie nas doświadczy. Liczy się to, czy w danym momencie umiemy się na tyle zachować, aby nie trwać samemu. Rodzina stanowi najwyższe dobro i posłannictwo każdego człowieka.


Oceniać pozornie można zawsze, ludzkie czyny, wybory i dokonania. Człowiek jest nauczony czekania na właściwy moment. Wierzymy, uparci i niezłomni, że nasze światełko się zapali. Wtedy ma być tylko lepiej, dla nas, najbliższych oraz wszystkiego, co kochamy. Łatwo jesteśmy w stanie ocenić za i przeciw oraz zrozumieć swoje posłannictwo. To, że czasem odstępujemy od tego, co jest dobre, nie oznacza wcale, że tak akurat chcemy. Po prostu czasem najwyższym dobrem jest rodzina i jej przyszły los.

Po wojnie

Osłabienie przyszło zaraz po wojnie. Wiele osób dostało się już w jej trakcie do niewoli i potraciło swe dobra, a nawet bezcenne życie. Po Teheranie, Jałcie i Poczdamie, przyszedł czas na realizacje Polski w realiach, które znamy po 1945 roku; Polski Ludowej, która mu…