Przejdź do głównej zawartości

Krzysztof D. Szatrawski „ponowne zdobycie Troi” z tomiku wiek nowy

Wiersz Szatrawskiego pod tytułem prozaicznym rzekłbym „ponowne zdobycie Troi” jest kolejnym, który odsłania się z tomiku „wiek nowy”. „Ponowne zdobycie Troi” to coś więcej niż zwykłe przypomnienie, ale zadziwiająca diagnoza poety, który nie łyka kęsów z zastawionych dla niego suto stołów i nie tworzy na potrzeby swych gospodarzy. Życie to bowiem uczta, na którą się udajemy lub do której zostajemy zaproszeni. To człowiek samodzielny, z charyzmą, która daje mu określoną możliwość wyrazu oraz wyznacza granicę, do której może się posunąć: mówiąc.
Słusznie zauważyła pewna młoda osoba, czytając go wraz ze mną, że ciekawy jest przekaz Autora dotyczący wskazania terminu ponownego zdobycia Troi. Nastąpi to w maju, a więc 5 miesiąca roku, o godzinie 16. Dodajemy dwie liczby i zaczyna nam wychodzić suma 21.
Czyżby XXI wiek naszej cywilizacji? Czemu nie! Autor pisze o słońcu wypadającym z torów, kwiatach, które rozkładają kielichy, niebie wypełnionym ptactwem i łopotem sztandarów. Nie jest to jeszcze dowód na XXI wiek. Mnie przekonało to, że urzędnicy państwowi wzniosą brwi w geście solidarnego zdziwienia. Autor dodaje na koniec zwrotki słowo tak. Na potwierdzenie tego, że to XXI wiek? A może tego, że mamy do czynienia z czymś co zdarzy się niezależnie od nas, kiedy my zajęci życiem, prześpimy je? Możliwe, że chodzi o coś prostego.
Troja to miejsce historyczne, obiekt możliwy do zdobycia podstępem, miejsce które broni zasad albo początek czegoś co upada i tworzy nowe (Publius Wergilius Maro, Eneida) albo też miejsce, w którym ojciec broni syna, przed zakusami śmiałków, którzy pragną złota, klejnotów i dóbr.

Ponowne zdobycie Troi to tworzenie wydarzeń na nowo. Jeszcze raz. Tym razem w XXI wieku. Tu i teraz, na naszych oczach. Wydarzenie to nie jest bez znaczenia, gdyż zachwieje rytmem przyrody, określonym jak w księgach Henocha i jak w jego wywodach dotyczących rytmu wszechrzeczy, które zapoczątkował Stwórca. Urzędnicy państwowi są nam dobrze znani. Nie rozumieją nowego porządku i potrafią działać wyłącznie w sposób ściśle narzucony i dookreślony. To osoby przywiązane do utrwalonego porządku. Swoisty synonim części z nas, która na wielkie rzeczy, które wydarzą się blisko zmarszczy brwi i powie: no cóż! Stało się, tak po prostu! Dla jednych ze świata Troja może być skarbcem, czy też złotym runem, jak dla Schlimanna, który w ten sposób odkrył wielką kulturę starożytną idąc za tropem Homera albo pospolicie zrabowanym skarbem, rozerwanym na naszych oczach i przy wielkiej aprobacie, nic nieświadomych tłumów. Powszedniejemy zbiorowo.

Pojawia się też motyw Heleny, która kończy 20 rok życia. Jest osobą próżną, zajmującą się zwykłymi sprawami, takimi jak plotki, moda. Ma przed sobą całe życie. Jest młoda i życie jej określa Szatrawski jako niemogące się zakończyć w zadanej chwili, przyrównując je do winorośli co ledwie wykiełkowała. Helena to synonim konieczności i powołania do czynu. Wartości, której należy bronić dla zasady, samego jej zapoczątkowania. Jakiekolwiek by ono nie było.
I tą część podsumowuje słowem nie.

Zastanówmy się przez chwilę nad wielkim pytaniem tych dwóch zwrotek o sens, solidarność ludzi i życie oraz filozoficzne przesłanie dwóch, występujących tu słów tak i nie. Negacji i aprobaty. Zgody i niezgody. Przyzwolenia i jego braku.
Zestawmy to jeszcze inaczej. Świat, w którym wydarza się codzienność, toczy się życie, które stanowi najważniejszą wartość oraz tworzy się rzeczywistość tak powszechna, że nawet najwyższe dobro i piękno, w które wkraczamy nie jest zauważalne, a machinacja życia sprowadza człowieka do podrzędnej roli trwającego w ogólnym trendzie stworzenia, które poza wartością samego życia nie szuka większego sensu w tym, czym mogłaby być Troja. Nawet zmiana kierunków biegu rytmów natury nie przeszkadza człowiekowi by ziewać i przerzucać własne życie przez palce codzienności.
Piękna charakterystyka XXI wieku. Oryginalność, forma i brzemienie zostają zakryte powszechnością prostoty, która powoduje rosnący dystans w tym co przepełnione i dokończone w starych czasach, z tym co powszechne i nierozwojowe w nowych. Jeden rozdział się zamyka, a inny możliwy jest do otwarcia. Kluczem są ludzie z niezmiennym powołaniem ich do tego samego.
Powszednieje wszystko.
I tu Szatrawski wkracza w kolejnej zwrotce ze zdaniem, że „jeśli cokolwiek takiego zdarzyć się musi”. To trudne, że przychodzi negacja naszego życia. I pojawia się wątek poetów i senatorów. Senatorowie to mądrzy ludzie. Elita. Tak przynajmniej było w klasycznej Grecji, skąd wywodzi się ów zwyczaj wyboru mądrych ludzi do rad, a następnie instytucji takich jak senat, upowszechnionych w starożytnym Rzymie, jako rządy ludzi wolnych. Przejaw dojrzałej demokracji. Poeta to ktoś, kto potrafi obserwować i oddawać rzeczywistość. Wyczulony na stan spraw. Poeci w wierszu Szatrawskiego przełykają wielkie kęsy i chwalą jadło szczodrych gospodarzy.
Widzę w tym aluzję do poezji, dziennikarstwa i wszelkiej formy wyrazu, którą kształtują elity XXI wieku, obezwłasnowalniając z resztek samodzielności. Pozbawiając zdolności do przekazywania wyjątkowych zdarzeń. Tym więc karmi się ogólną rzeszę, do której docierają prawdy takie jak chcą owi senatorowie.

I wracamy do Heleny, która ma 40 lat. Mamy rok 2021. Pojawia się nam postać Achillesa, człowieka niezniszczalnego, chyba że ktoś zna jego tajemnice. I jest w stanie rzeczy powalić go uderzając w te zniszczalne piętno życia. Literatura jest wirtualna. Achilles porusza się z nożem w zębach, przedziera przez systemy wartości, przecina gąszcz aluzji i ciemny wszechświat znaczeń. Autor wskazuje, że nic nie może zaprzeczyć konieczności, która porusza naszym światem. Bo to nic jest leniwe. Te nic to my. Jesteśmy leniwi. Ale możemy. Gdybyśmy tylko chcieli. Ten optymizm jest u Szatrawskiego w tym wierszu najważniejszy.

Autor nasze tezy wcześniejsze tłumaczy w kolejnej zwrotce. Postępki najeźdźców można interpretować w sposób dowolny, a wniosek o głupocie panujących nasuwa się samoistnie.
W końcu w tym miejscu można zrozumieć przesłanie. Autor wyczula się na odbiorcę i wskazuje mu. Tu już rozumiesz! Prędzej czy później? Ale rozumiesz!

Oprawcy. Ludzie nieznani. Zdobywcy, manipulanci. Niszczyciele życia. Pragnący złota, pieniędzy. Nieszanujący niczego i nikogo. Pojawiają się i odchodzą. Czasem ich widzimy. Pozostaje po nich pustka. I to jest ważne. Bo to jest to. To nic nie znaczy. Nie wiemy czym jest to. Dzieci o to pytają. Ludzie w tym czasie śmieją się lub płaczą, bo ktoś pokazał im coś, na co mogli wpłynąć, spojrzeć. Nie wiadomo dlaczego, jakby cokolwiek mogli zmieniać w swym życiu i otoczeniu. Najbliżej jest najgorzej. Musimy znać odpowiedzi, aby nie pytać.
I najważniejsze, że dostali promocyjnego konika na biegunach. Taką promocje. Zwykłą rzecz, która nadaje sens życiu. Pozwala się cieszyć. Pamiętajmy, że to koń trojański. Nie jakaś zwykła aluzja do kuca na biegunach czy zwykła fantazja z piosenki, ale trojańska niespodzianka. Wkrada się do systemu wartości. Burzy wieczną Troję, która przeminie, ale może stworzy nowy początek? I jak padnie nasza cywilizacja XXI wieku, może powstanie nowe Imperium Romanum, na zgliszczach dziedzictwa ojców broniących dzieci i rodzin, braci broniących braci przed swawolą grabieżców. Może? A może i nie? Ten drewniany koń rży. Naśmiewa się i nęci. Usypia nas rytmem promocji. Pojawia się telewizor, który projektuje każdego z nas. Potrafi odpowiadać na pytania, które z pozoru nawet nie zostały zadane. Ale to nie jest zwykłe pytanie i odpowiedź, ale wyższa sfera obrazowania i tworzenia iluzji, w której zasypiamy. Grabienie naszej Troi odbywa się codziennie, z każdym oberwanym kęsem. Ale tak miało być, jak podkreśla Szatrawski – na długo przed naszym początkiem.

I radość będzie wielka
i zgrzytanie zębów.

Jednak czyja? Kto się ucieszy? Kto zazgrzyta? Kto? Jest ktoś?

Z pozoru oczywisty i łatwo czytelny poemat stanowi ważne pytanie o sens naszych czasów. Wkrada się do umysłów myślących ludzi, których pyta o sens i zastanowienie nad tym, co kształtuje ich codzienność. Stara się zrozumieć czy potrafią odróżnić mode z Lesbos i ateńskie plotki od zmiany słońca na niebie, kiedy usłyszą łopot sztandarów. I kto te sztandary wystawi i zapragnie zdobyć Troje? Naszą, nie inną taką wymyśloną czy podważaną, ale tą naszą, codzienną, realną z XXI wieku. System i ludzie uważają, że wszystko jest normalne. Ale czy potrafią zrozumieć co jest nienormalne i czy sami wiedzą kim są? Te pytania do mnie docierają.
Otwiera się czas, który warto wypełnić, bo czasu już jest niewiele. Usypiając się zapominamy o tym, jak wiele człowiek potrafi i może. Brak zrozumienia i odejście od siebie spowoduje, że pozostanie nam pustka. Można to zrozumieć. Bo nawet oprawcy z wiersza nie dbają o własne pałace, ale zabierają, to co dobre i odchodzą. A po nich możemy przejąć wszystko. Tylko czy to będzie miało sens i zapewni nam coś, poza wyprofilowaną przestrzenią, w której będzie telewizor i promocja? Nie! Więc, gdzie jest ten sens? Niemożliwy do uchwycenia frazes o wielkiej ludzkości, równości i wspaniałym dobrze, którym jest wolny człowiek? Równość i prawa człowieka. Każda płaszczyzna daje się wpasować w to, co Szatrawski wyrzeźbił ze słów. Bo u Szatrawskiego wszystko dzieje się jeszcze raz, na nowo. Tak po prostu i bez wahania. Jak w zaklętym kole życia, które toczone jest z dokładną precyzją.

Tak i nie. Cokolwiek się musi zdarzyć. W świecie nic nie może zaprzeczyć konieczności. Można jednak wiele. W końcu zrozumieć trzeba. Człowiek to...to. Cena promocyjna i telewizor z odpowiedzią. Gdzieś kwitnące i pełne wartości życie. Tak zostało zapisane dawno, zanim przybyliśmy. I jednych radość będzie wielka. Innych wielkie będzie zgrzytanie zębami.

Pytanie na koniec: czy możemy to zmienić? Na to Autor odpowiedział w wierszu.
Pytam się więc jak, kiedy i czy warto, skoro wszyscy cieszą się powszechną szczęśliwością?


Popularne posty z tego bloga

Jak wyglądałeś Beliarze (szatanie)? Opowieść o obrońcy ludzkości

On skinął głową, pochylił swe skronie, zmarszczył czoło, skrawkiem brwi zwiesił. Makijaż na nim widniał siły… Widziadło farby i koloru, matowiało prawdziwe uczucie, będące ostatnią podporą. Godność zachować pragnie każdy, skrywając niewygodne odbicie. – Powaga wymaga ofiary z siebie, nieprzetrawionej do granic.              Samotny stanął, z bólem sadowiąc się wśród niemej przestrzeni. I nie kołysał nerwowo ciałem, nie dał się wzniecić na źdźbło trawy. W nim huśta i zagłusza zmorę – światło rozpromienione. Nie rzuca się, stojąc, spogląda rzucając cieniem na świat blady. I nie dochodzi głos go nadwątlony, który niknie w bezwietrznym szepcie. – Naród człowieczy miał w nim podporę sławy, żyłby wznosząc najtrwalszy budulec. Sięgnąłbym w nim ponad granicę czasu, tym wznosił najpiękniejsze słowa i tworzył, prorokując Ziemi, chowając skazę do głębi otchłani.             Włosy dłużyły mu się na ramiona, ciążąc do barków idea­łem[1]. Z czernią zlewały się w kolorze, barwiły światłem grzebiąc w…

Masturbacja - zło w oczach Stwórcy?

Onanizm, jak wyjaśnia Wikipedia, to inaczej masturbacja(samogwałt, ipsacja, cheiromania)– pobudzanie własnych narządów płciowych w celu wywołania u siebie rozkoszy seksualnej. Może, lecz nie musi doprowadzać do orgazmu. Masturbacja jest spotykana również w świecie zwierząt, np. u ogierów. Masturbacja odbywa się bez udziału partnera lub przy jego wyłącznie biernym uczestnictwie. Istnieje pojęciewzajemnej masturbacji, które dotyczy sytuacji z aktywnym udziałem partnera. Masturbacja stanowi normalne zachowanie w świecie zwierząt, które praktykują odruchowo ludzie, lecz w większości, z powodów oczywistych się do tego nie przyznają.


Historia Ojcem onanizmu był syn Judy i Kananejki Szua, Onan, brat Era i Szela. Er poślubił Tamar, ale że był pierworodnym Judy i nie podobał się Panu, bo był zły, Ten zesłał na niego śmierć. Juda nie miał z Tamar dzieci, więc pokolenie Judy stało się zagrożone. Wobec tego kazał on swemu synowi, Onanowi zbliżyć się do Tamar. Juda chciał, aby Onan zapłodnił Tamar…

Niewolnicy z Ziemi

Każdy człowiek, a może prawie każdy słyszał kiedyś o aniołach. Każde zwierzę słyszało pewnie o człowieku lub jeśli usłyszało, to mogło się zawieść. Niekiedy spotkania z człowiekiem bywają ostatnimi. Nie chcę przez to powiedzieć, że człowiek to szkodnik, ale jakoś tak samo wychodzi. W prosty sposób może zrozumiemy, dlaczego zamknięto Eden. Zwierzęta też nawołują, ale ich głos zbierają ziemskie duchy. Aniołowie nie przeżyliby głosu, który nagromadził się w pokładach ziemi. Ból i cierpienie, wypaczają a przywołane pragnienie spowalnia. Ziemia ocieka krwią. Wiadomo, że anioł przybędzie. Pewnego dnia powróci i wspomoże życie. Pan Eremu przywoła zwątpiałych i przywróci zaburzony ład. 
Jedzący i niszczący wszystko wokół człowiek jest prawdziwym drapieżcą. Można powiedzieć to z dumą, akcentując fakt tego, że gatunek ludzki radzi sobie na Ziemi, dominując nad przyrodą ożywioną, ale nie sposób dostrzec dramatów związanych z działalnością ludzi. Wykańczają sami siebie, stali się sobie „sterowalni…

Sztuka kochania według Owidiusza – Jak poderwać kobietę?

Rozpoczynam nieco nie z dworską może etykietą, bo "podryw", to potoczne słowo określające zaloty, czyli starania się o rękę. Podrywać można do lotu lub autorytet, ale zwyczajowo też kobietę, którą można również "rwać".  Do kobiet się "startuje" i "uderza". "Zarywa się" dość powszechnie na całym świecie. Dawniej się "konkurowało" i "zalecało". Można też "smalić cholewki" i "uderzać w konkury", ale też "uderzać w koperczaki" i "umizgiwać się".  "Umizg", niebo lepszy niż "randka w ciemno", zawsze pozostawia jakiś nieprzebyty smaczek. "Podryw" to uwiedzenie, w tym sensie może oznaczać tylko jedno – "seks bez zobowiązań". I Fortuna może sprzyjać, jeśli szczęściu pomożemy. Uwodzenie nie ma do końca być początkiem trwałego związku, ale ma sprowadzać się do przeżycia czegoś ciekawego. W życiu można zdobywać wiele kobiet i jest to rzecz naturalna – …

Doceniam ludzi, których pasją jest pokonywanie samych siebie

Z dużej perspektywy, moje miasto Mrągowo, wygląda ładnie. Cieszę się, gdy mogę aktywnie uczestniczyć w odkrywaniu wszystkich tych miejsc, do których udawanie się stanowi swoistą podróż sentymentalną, a także jest pewnego rodzaju ucieczką od codzienności.  Wówczas rozmyślam nad własnymi działaniami oraz tym, co robią też inni, którzy znajdują się w jakiś sposób wokół mnie. Najbliższe otoczenie człowieka, poprzez rozwój informatyzacji, zaczyna zmieniać swoje pojęcie. 
Mieszkamy w pięknych miejscach, nie doceniając krajobrazu kulturowego, który roztacza się wokół nas (krajobraz kulturowy to krajobraz naturalny poddany działaniu człowieka, w ten sposób przekształcony i zaadoptowany). Dzielimy się tymi miejscami z ludźmi, promując własne miejscowości. Wystarczy odrobina chęci, aby nie ślęczeć w domu i mówić "już mi nic nie wyjdzie", tylko ruszyć. Jesteśmy tymi małymi cząstkami, wpływającymi coraz realniej na nasze otoczenie.  Moja znajoma Anna powiedziała mi, że jej się nic nie chce…

Śmierć to śmierć

Na Ziemi ludzie owładnięci pychą, sprawiają sobie trudność. I kroczą w kłamstwie, idąc za włóczęgami, nawet niezdolnymi do życia wśród piasku. Mistycyzm człowieczej religii jest oszukanym faktem uśpionej, zbiorowej amnezji, która samoaktualizuje się, co jakiś czas postępując w rozwoju. Prawda jest pokryta fanta¬styczną osnową, a za nią pozostaje wyłącznie wiedza. Dramat na tym świecie trwa chwilę, zanim umrzesz . Nie odnoszę tego do człowieka, ale do żywych stworzeń, którym dane zostało prawo życia . Śmierć to śmierć, nie istnieją przyzwoite rozwiązania. Humanizm, to polityka śmierci, usprawiedliwiana przez ludzi, głoszących możliwość odbierania życia, wszystkiemu, co nie jest ludzkie, uznając to za przejaw ogólnego dobra i prawa do rozwoju. Pogląd ten każe karać za zabicie człowieka, uznając jego życie za wartość. Czynią tak w imię Stwórcy i Prawa, które ponoć pochodzi z Eremu. Szacunek do życia, to podstawowe z praw. Nigdy człowiek nie zasłuży na wieczność, jeśli nie zastosuje się d…

Istota nakazu dnia szóstego

Beliar zachowania ludzi nie zrozumiał. Miał przed oczyma wizję wojny, która wydarzyła się w jego świecie. Nadal nie wiedział, o co chodziło w tym krwawym sporze. Ludzie chcieli wyeliminować kel el; tak zaczęła się pierwsza wojna w niebie, która toczyła się z człowiekiem, odnosząc różny skutek. Naówczas byli silniejsi, bliżsi nam. Po przegranej, ludzie zostali wygnani z Ogrodów Ojca, tworząc pierwszą cywilizację Szeolu.
Pierwsza wojna w niebie: Dziedzictwo

Rdz 1,26 mówi: „A wreszcie rzekł Pan: „Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi”.  W czasach biblijnych, panowanie nad światem wyobrażano sobie jako władzę, którą mógł sprawować król, w stosunku do danego obszaru oraz mieszkańców. Jego panowanie wiązało się z wprowadzaniem wspólnych norm. Zrozumienie tej części oraz kontekstu fragmentu książki, wymaga przywołania pojęcia „panowania”. Tłumaczenie słownik…

Dzieło praktycznie ukończone

Po przeszło dwóch latach pracy edytorskiej i korektach, udało nam się ukończyć Pierwszą wojnę w niebie: Dziedzictwo, książkę trudną, a jednocześnie zawierającą wiedzę dotyczącą tego, czego nigdy ludzkości nie przekazano w żadnej formie literackiej. Takie jest moje zdanie, jako jej twórcy. Czytelnik może mieć odrębne spojrzenie. Nie jest to książka prosta, nieco kontrowersyjna i na pewno nie powstały nigdy podobne treści – co wpływa na jej oryginalność oraz wyjątkowość. Miejmy nadzieję, że znajdzie się w niej kilka słów, które pozwolą komuś zrozumieć. 


Kilka słów o treści Książka to opowieść o ludzkości i stworzeniu, przedstawiona z perspektywy aniołów, zamieszkujących Erem.  Dzieje rozpoczynają się od momentu zgromadzenia na Wielkim Syjonie. Ludzkość, drugiej Ziemi zawiodła i zwołano obrady, mające przeprowadzić sąd nad ludzkością. Na Ziemię przybywają wodzowie, z odległych krain, aby sądzić człowieka. Rozpoczyna się rzeź, ogarniająca całą planetę. Dochodzi do ponownego aktu stworzenia, …

Etykiety

Pokaż więcej

Popularne posty z tego bloga

Sztuka kochania według Owidiusza – Jak poderwać kobietę?

Rozpoczynam nieco nie z dworską może etykietą, bo "podryw", to potoczne słowo określające zaloty, czyli starania się o rękę. Podrywać można do lotu lub autorytet, ale zwyczajowo też kobietę, którą można również "rwać".  Do kobiet się "startuje" i "uderza". "Zarywa się" dość powszechnie na całym świecie. Dawniej się "konkurowało" i "zalecało". Można też "smalić cholewki" i "uderzać w konkury", ale też "uderzać w koperczaki" i "umizgiwać się".  "Umizg", niebo lepszy niż "randka w ciemno", zawsze pozostawia jakiś nieprzebyty smaczek. "Podryw" to uwiedzenie, w tym sensie może oznaczać tylko jedno – "seks bez zobowiązań". I Fortuna może sprzyjać, jeśli szczęściu pomożemy. Uwodzenie nie ma do końca być początkiem trwałego związku, ale ma sprowadzać się do przeżycia czegoś ciekawego. W życiu można zdobywać wiele kobiet i jest to rzecz naturalna – …

Energetyczne wampiry – rozpoznawanie, obcowanie, uwolnienie

Energetyczne wampiry, wysysające naszą energię, w rzeczywistości istnieją, są wokół nas i mają się dobrze. Planują godzinami to, co z nami zrobią, a kiedy usiłujemy się „wyzwolić” i wydostać spod ich jarzma, to zaczynają swój okrutny atak, wymierzony w nas. 
Zaczynają „zemstę”, uprzedzając nas wcześniej o tym, a kiedy zbyt gwałtownie im odmówimy, przystępują do ciosu. Porzucają wszystkie swoje sprawy, których nie mają zbyt wiele, na rzecz tego, by dać nam nauczkę. W ich ocenie nie mamy prawa do „porzucenia” ich. Jesteśmy w ich mniemaniu im wiele dłużni. Uważają, że „prawo do zemsty” im się należy. Oddali nam w końcu przysługi, przynieśli drobne prezenty materialne, wyciągnęli rękę w chwili naszej słabości. 


Czatują na stosowny moment, obserwując ludzi, a kiedy się nadarzy okazja, przystępują do natarcia. Ich pomoc jest pozorna i prowadzi do uzależnienia. Więcej wezmą niż dali, ale to zauważymy, orientując się dopiero po pewnym czasie. 
Nie mogąc się pogodzić z „odrzuceniem” dojdą do wnio…

Jak wyglądałeś Beliarze (szatanie)? Opowieść o obrońcy ludzkości

On skinął głową, pochylił swe skronie, zmarszczył czoło, skrawkiem brwi zwiesił. Makijaż na nim widniał siły… Widziadło farby i koloru, matowiało prawdziwe uczucie, będące ostatnią podporą. Godność zachować pragnie każdy, skrywając niewygodne odbicie. – Powaga wymaga ofiary z siebie, nieprzetrawionej do granic.              Samotny stanął, z bólem sadowiąc się wśród niemej przestrzeni. I nie kołysał nerwowo ciałem, nie dał się wzniecić na źdźbło trawy. W nim huśta i zagłusza zmorę – światło rozpromienione. Nie rzuca się, stojąc, spogląda rzucając cieniem na świat blady. I nie dochodzi głos go nadwątlony, który niknie w bezwietrznym szepcie. – Naród człowieczy miał w nim podporę sławy, żyłby wznosząc najtrwalszy budulec. Sięgnąłbym w nim ponad granicę czasu, tym wznosił najpiękniejsze słowa i tworzył, prorokując Ziemi, chowając skazę do głębi otchłani.             Włosy dłużyły mu się na ramiona, ciążąc do barków idea­łem[1]. Z czernią zlewały się w kolorze, barwiły światłem grzebiąc w…

Jarosław Dumanowski, Hrabiowie na Lubrańcu. Dzieje fortuny magnackiej

Praca Dumanowskiego przedstawia dzieje rodu Dąmbskich, tytułowych hrabiów na Lubrańcu - jak określali siebie poszczególni członkowie rodziny aspirujący do najwyższych zaszczytów, biorący udział w schedzie po przodkach. Relacja, którą opisał Autor stanowi okazję i pretekst do przedstawienia mechanizmów awansu majątkowego i społecznego w cza­sach nowożytnych wśród całej szlachty polskiej. Już tytuł w wnioskowaniu metodologicznym sygnalizuje czytelnikowi zastosowanie metody komparatywnej w analizie historycznej i zwraca uwagę ingardnerowska dwupłaszczyznowość w jej kompozycji czy też swoisty dychtomizm w ujęciu Ericha Fromma, której temat kryje podwójne znaczenie. Pierwsze skupia uwagę na Lubrańcu, drugie na całej szlachcie polskiej. Środkiem do tego jest monogra­ficzny charakter powieści - tak Autor określił własną pracę, który służy dużej syntezie i rozważaniu nad całością procesów społeczno-ekonomicznych zachodzących wśród warstwy „narodu szlacheckiego". Skonstruowana w ten sposób…

Masturbacja - zło w oczach Stwórcy?

Onanizm, jak wyjaśnia Wikipedia, to inaczej masturbacja(samogwałt, ipsacja, cheiromania)– pobudzanie własnych narządów płciowych w celu wywołania u siebie rozkoszy seksualnej. Może, lecz nie musi doprowadzać do orgazmu. Masturbacja jest spotykana również w świecie zwierząt, np. u ogierów. Masturbacja odbywa się bez udziału partnera lub przy jego wyłącznie biernym uczestnictwie. Istnieje pojęciewzajemnej masturbacji, które dotyczy sytuacji z aktywnym udziałem partnera. Masturbacja stanowi normalne zachowanie w świecie zwierząt, które praktykują odruchowo ludzie, lecz w większości, z powodów oczywistych się do tego nie przyznają.


Historia Ojcem onanizmu był syn Judy i Kananejki Szua, Onan, brat Era i Szela. Er poślubił Tamar, ale że był pierworodnym Judy i nie podobał się Panu, bo był zły, Ten zesłał na niego śmierć. Juda nie miał z Tamar dzieci, więc pokolenie Judy stało się zagrożone. Wobec tego kazał on swemu synowi, Onanowi zbliżyć się do Tamar. Juda chciał, aby Onan zapłodnił Tamar…

Miłość w trudnych czasach socjalizmu

Nieważne, gdzie się znajdziemy. I nieważne, jak mocno życie nas doświadczy. Liczy się to, czy w danym momencie umiemy się na tyle zachować, aby nie trwać samemu. Rodzina stanowi najwyższe dobro i posłannictwo każdego człowieka.


Oceniać pozornie można zawsze, ludzkie czyny, wybory i dokonania. Człowiek jest nauczony czekania na właściwy moment. Wierzymy, uparci i niezłomni, że nasze światełko się zapali. Wtedy ma być tylko lepiej, dla nas, najbliższych oraz wszystkiego, co kochamy. Łatwo jesteśmy w stanie ocenić za i przeciw oraz zrozumieć swoje posłannictwo. To, że czasem odstępujemy od tego, co jest dobre, nie oznacza wcale, że tak akurat chcemy. Po prostu czasem najwyższym dobrem jest rodzina i jej przyszły los.

Po wojnie

Osłabienie przyszło zaraz po wojnie. Wiele osób dostało się już w jej trakcie do niewoli i potraciło swe dobra, a nawet bezcenne życie. Po Teheranie, Jałcie i Poczdamie, przyszedł czas na realizacje Polski w realiach, które znamy po 1945 roku; Polski Ludowej, która mu…