Przejdź do głównej zawartości

Nowe i nieoznakowane życie

Ustosunkowuje się do opinii dotyczących zmiany nazwiska i imienia przez LaVeya. Tworzone na ten temat prace, korzystające z osobistych przesłanek, podyktowanych praktyką życiową albo te wsparte na narzędziach religioznawczych, nie do końca przemawiają do mojej wrażliwości. Quasi tezy i lubrykacje słowne nie docierają do mnie, pozostałem wierny słowom ludzi, którzy zapisali je w swoich pracach, zdobiąc dzieje cywilizacji ludzkiej. 
Dzięki temu powstały wspaniałe księgi i literatura zapewniająca doznania na najwyższym poziomie. Różnorodność form i środków wyrazu powoduje, że człowiek rozumny, szukając doznań, nigdy nie pozostanie z niczym, mogąc sięgać tam, gdzie wzrok nie sięga. Antor Szandor LaVey, nowe i nieoznakowane życie 

Imię wyznacza człowieka. Tylko tyle w temacie mitu założycielskiego Church of Satan, promowanego przez LaVeya. Pominę kwestie związane z prawdą i nieprawdą, na temat jego życia z dwóch powodów. 
Pierwszy – nie chcę się opierać na zapisach byłych członków Kościoła. Drugi – nie chcę się opierać na stwierdzeniach dzieci LaVeya.  
Życie twórcy Biblii Szatana określam, jako nieoznakowane, pozostawiam w milczeniu, aby nie ograniczać się w ocenie pozostawionego do moich czasu materiału. 
Zasada jest taka, że w społeczeństwie opieramy się niejednokrotnie na pobocznych wątkach, często też chcąc sobie coś przypisać i udowodnić, gdy tylko mamy sposobność, zaczynamy bazować jak pasożyt na dziele, do którego powstania się nie przysłużyliśmy. To klasyczna walka o wpływy, rozdawanie prerogatyw i ważność danej tezy, głoszonej przez poszczególnych ludzi. 
I analogia: skupiamy się na Jozuem, a nie zastanawiamy nad losem Kanaanu, zgładzonego z powierzchni ziemi. Nie myślimy o bogactwie i dorobku Egiptu, Babilonu, tylko dostrzegamy w tym źródło podłości. Stereotyp daje zrozumienie, tylko wówczas, gdy zachodzi proces niszczenia jednych tendencji przez drugie. LaVey sam napisał, że ludzie, gdy zwyciężają ścierają innych z powierzchni, degradując i umniejszając ich działaniu, sami siebie uznając za wielkich i jedynie przeznaczonych do niesienia posłannictwa. Przegrani stają się wrogami, którymi częstokroć kierowały niskie pobudki. 
W tym nie chodzi o posłannictwo, ale o przekaz i dawne prawo. 
Nie interesuje mnie, co mówił, aby zwrócić na siebie uwagę LaVey. Badam treść i przesłanie, a narrację wolę prowadzić w oparciu o źródło, nie wspierając się tendencją do budowania jej wokół legendy czy wielkiej postaci historycznej. Taka narracja nie służy rozwojowi i bywa pokrętna. Oszczędzając sobie tego zjawiska, dopełnię jedynie pierwszą tezę.  
Zmiana imienia, to symbol przejścia i porzucenia właściwej, naznaczonej przy narodzinach osoby. Imię zmienia ktoś, kto jest pewny własnego tchnienia, które zostało źle określone. Pseudonim cieszy się uznaniem wśród wielu twórców, a artyzm wymaga czasem ubarwienia. Przestrzeń nie może pozostać szara, a życie nie znosi ujednoliceń. 

„Życie jest wielkim zaspokojeniem – śmierć wielką wstrzemięźliwością. Dlatego wykorzystaj życie – TU i TERAZ! Nie istnieją niebiosa pełne chwały i piekło, w którym smażą się grzesznicy”.Dlaczego szatan ma Biblię?

Doskonalszego cytatu nie ma. Pochodzi z Biblii Szatana, tekstu spisanego na „Łodydze Oportunisty”.  
Wyobraźmy sobie fakt, iż LaVey nazwał własne dzieło takim tytułem, który ja zbudowałem ze znaczenia słów Biblia Szatana (lub jak kto woli, w oparciu o nie). Wówczas te słowa można byłoby odczytać jako wartościowe. Droga LaVeya była ciekawa, znalazł sposób na komunikat docierający do świata. Ukazał człowiekowi stare prawa, mówiąc że to Kościół Szatana. Zgromadzenie oportunistów i przeciwników odegrało własną rolę, szukając odpowiedzi na zebranie się ludzi wokół idei Prawa. 
Powrót do Seta, którego dokonali następcy, oznaczał zmianę kierunku. Nie wystarczył im nowy ideał, oparty na Prawie. 
Set, biblijny i egipski, to jedna postać tego samego tworu, tak realnego i nieodgadnionego. Wątek ten, potraktowany w Biblii pobieżnie dotyczył istoty silnej, ludzkiej i pierwotnej. Zapragnęła władzy.
Set znalazł dojście do Eremu, z którego mógł czerpać siłę. Postawił na potężnego człowieka, zyskując nieprzypisaną dotąd żadnemu człowiekowi potęgę. Przeciwstawił ją strażnikom, wiecznym wędrowcom, z którymi był w stanie toczyć walkę o przetrwanie. 
Został powstrzymany, ale jego panowanie trwale zapamiętano, jako wyraz siły człowieka, zdolnego do wielu czynów, w tym gotowego do obalenia ustalonego porządku, niepodległego pozorom i kalectwu codziennego życia, poddanego ograniczeniom. 
Szatan to określenie, stanowiące odpowiednik większego pojęcia, nacechowanego charakterem zjawiska, a nie osobowy byt. Set, to realne imię, oznaczające istotę, która stała się bogiem. 
LaVey stworzył system właściwy

Wykazał, że życie stanowi największy dar dla człowieka, a śmierć zatrzymuje wszystko i na nowo pozwala się mu urzeczywistnić.  
Mówił: „wykorzystaj życie”. Czyż to nie kolejne piękne i mądre słowa. Poucza nas do tego, abyśmy cieszyli się tym, co mamy. Widział w człowieku dobro. LaVey kochał człowieka, bardziej od piszących o konieczności ścigania czarownic i niszczeniu heretyków. 

Śmierć to nie koniec. To początek nowej drogi, poprzedzona wstrzemięźliwością aktu śmierci, a więc przejście. 

Niebo nie jest pełne chwały

Zżera je wojna i nienawiść. Walka toczy się od tysięcy lat. Krew braci przelewa światy. Wojna w niebie, o nie fikcja, ale pewien porządek, o którym zacząłem myśleć lata temu. Efektem przemyśleń stała się książka Pierwsza wojna w niebie: Dziedzictwo, traktująca o całości filozofii oraz myślenia dotyczącego tego tematu. Nie starałem się spoglądać przez pryzmat jednej konkretnej religii. 

Uświadomiłem sobie, że ludzkość to jeden, wielki pogląd, w którym wystąpiły rozbieżności. Chcąc zrozumieć konsekwencje widoczne w moich czasach, musiałem tak spojrzeć na sprawy.

Życie to dar, ale także pole wielkiej nostalgii i chaosu. Ludziom wydaje się, że niebo to chmurki. Spłycono wizję i odebrano człowiekowi wiedzę, aby nigdy nie mógł zrozumieć. Życie ma być bezproduktywne i nie pozostawiać śladów do przemyśleń. 

Kończę optymistycznie, przepowiednią 

Tu potrzebna jest mądrość,
liczba człowieka.
Kto ma uszy niech słyszy,
kto oczy widzi.
A kto czuje smak:
źdźbła, gałęzi i winorośli.

Dostatek z Edenu.
Gorejące źródło zamknięte, 
poznacie klucz, w języku Eremity.

Dojrzycie mnie,
dałem miarę rękojmi,
ja, ostatni z upadłych,
ocalały z mego stada.

Porzuciłem miasta,
by osiąść na skraju świata.
W chaosie, u kresu kresów.
Czasu mam niewiele, 
życie człowieka trwa chwilę. 

Postscriptum

Lubuję się w prostej formie przekazu. Przepowiednie, stylizacje – to moje środki wyrazu. Łączą to z prozą. 
W każdym ze zjawisk poszukuję pozytywów i prawdy. Temat, który podejmuje stanowi moje zainteresowanie zawodowe. 
Popularne posty z tego bloga

Jak wyglądałeś Beliarze (szatanie)? Opowieść o obrońcy ludzkości

On skinął głową, pochylił swe skronie, zmarszczył czoło, skrawkiem brwi zwiesił. Makijaż na nim widniał siły… Widziadło farby i koloru, matowiało prawdziwe uczucie, będące ostatnią podporą. Godność zachować pragnie każdy, skrywając niewygodne odbicie. – Powaga wymaga ofiary z siebie, nieprzetrawionej do granic.              Samotny stanął, z bólem sadowiąc się wśród niemej przestrzeni. I nie kołysał nerwowo ciałem, nie dał się wzniecić na źdźbło trawy. W nim huśta i zagłusza zmorę – światło rozpromienione. Nie rzuca się, stojąc, spogląda rzucając cieniem na świat blady. I nie dochodzi głos go nadwątlony, który niknie w bezwietrznym szepcie. – Naród człowieczy miał w nim podporę sławy, żyłby wznosząc najtrwalszy budulec. Sięgnąłbym w nim ponad granicę czasu, tym wznosił najpiękniejsze słowa i tworzył, prorokując Ziemi, chowając skazę do głębi otchłani.             Włosy dłużyły mu się na ramiona, ciążąc do barków idea­łem[1]. Z czernią zlewały się w kolorze, barwiły światłem grzebiąc w…

Masturbacja - zło w oczach Stwórcy?

Onanizm, jak wyjaśnia Wikipedia, to inaczej masturbacja(samogwałt, ipsacja, cheiromania)– pobudzanie własnych narządów płciowych w celu wywołania u siebie rozkoszy seksualnej. Może, lecz nie musi doprowadzać do orgazmu. Masturbacja jest spotykana również w świecie zwierząt, np. u ogierów. Masturbacja odbywa się bez udziału partnera lub przy jego wyłącznie biernym uczestnictwie. Istnieje pojęciewzajemnej masturbacji, które dotyczy sytuacji z aktywnym udziałem partnera. Masturbacja stanowi normalne zachowanie w świecie zwierząt, które praktykują odruchowo ludzie, lecz w większości, z powodów oczywistych się do tego nie przyznają.


Historia Ojcem onanizmu był syn Judy i Kananejki Szua, Onan, brat Era i Szela. Er poślubił Tamar, ale że był pierworodnym Judy i nie podobał się Panu, bo był zły, Ten zesłał na niego śmierć. Juda nie miał z Tamar dzieci, więc pokolenie Judy stało się zagrożone. Wobec tego kazał on swemu synowi, Onanowi zbliżyć się do Tamar. Juda chciał, aby Onan zapłodnił Tamar…

Niewolnicy z Ziemi

Każdy człowiek, a może prawie każdy słyszał kiedyś o aniołach. Każde zwierzę słyszało pewnie o człowieku lub jeśli usłyszało, to mogło się zawieść. Niekiedy spotkania z człowiekiem bywają ostatnimi. Nie chcę przez to powiedzieć, że człowiek to szkodnik, ale jakoś tak samo wychodzi. W prosty sposób może zrozumiemy, dlaczego zamknięto Eden. Zwierzęta też nawołują, ale ich głos zbierają ziemskie duchy. Aniołowie nie przeżyliby głosu, który nagromadził się w pokładach ziemi. Ból i cierpienie, wypaczają a przywołane pragnienie spowalnia. Ziemia ocieka krwią. Wiadomo, że anioł przybędzie. Pewnego dnia powróci i wspomoże życie. Pan Eremu przywoła zwątpiałych i przywróci zaburzony ład. 
Jedzący i niszczący wszystko wokół człowiek jest prawdziwym drapieżcą. Można powiedzieć to z dumą, akcentując fakt tego, że gatunek ludzki radzi sobie na Ziemi, dominując nad przyrodą ożywioną, ale nie sposób dostrzec dramatów związanych z działalnością ludzi. Wykańczają sami siebie, stali się sobie „sterowalni…

Sztuka kochania według Owidiusza – Jak poderwać kobietę?

Rozpoczynam nieco nie z dworską może etykietą, bo "podryw", to potoczne słowo określające zaloty, czyli starania się o rękę. Podrywać można do lotu lub autorytet, ale zwyczajowo też kobietę, którą można również "rwać".  Do kobiet się "startuje" i "uderza". "Zarywa się" dość powszechnie na całym świecie. Dawniej się "konkurowało" i "zalecało". Można też "smalić cholewki" i "uderzać w konkury", ale też "uderzać w koperczaki" i "umizgiwać się".  "Umizg", niebo lepszy niż "randka w ciemno", zawsze pozostawia jakiś nieprzebyty smaczek. "Podryw" to uwiedzenie, w tym sensie może oznaczać tylko jedno – "seks bez zobowiązań". I Fortuna może sprzyjać, jeśli szczęściu pomożemy. Uwodzenie nie ma do końca być początkiem trwałego związku, ale ma sprowadzać się do przeżycia czegoś ciekawego. W życiu można zdobywać wiele kobiet i jest to rzecz naturalna – …

Doceniam ludzi, których pasją jest pokonywanie samych siebie

Z dużej perspektywy, moje miasto Mrągowo, wygląda ładnie. Cieszę się, gdy mogę aktywnie uczestniczyć w odkrywaniu wszystkich tych miejsc, do których udawanie się stanowi swoistą podróż sentymentalną, a także jest pewnego rodzaju ucieczką od codzienności.  Wówczas rozmyślam nad własnymi działaniami oraz tym, co robią też inni, którzy znajdują się w jakiś sposób wokół mnie. Najbliższe otoczenie człowieka, poprzez rozwój informatyzacji, zaczyna zmieniać swoje pojęcie. 
Mieszkamy w pięknych miejscach, nie doceniając krajobrazu kulturowego, który roztacza się wokół nas (krajobraz kulturowy to krajobraz naturalny poddany działaniu człowieka, w ten sposób przekształcony i zaadoptowany). Dzielimy się tymi miejscami z ludźmi, promując własne miejscowości. Wystarczy odrobina chęci, aby nie ślęczeć w domu i mówić "już mi nic nie wyjdzie", tylko ruszyć. Jesteśmy tymi małymi cząstkami, wpływającymi coraz realniej na nasze otoczenie.  Moja znajoma Anna powiedziała mi, że jej się nic nie chce…

Śmierć to śmierć

Na Ziemi ludzie owładnięci pychą, sprawiają sobie trudność. I kroczą w kłamstwie, idąc za włóczęgami, nawet niezdolnymi do życia wśród piasku. Mistycyzm człowieczej religii jest oszukanym faktem uśpionej, zbiorowej amnezji, która samoaktualizuje się, co jakiś czas postępując w rozwoju. Prawda jest pokryta fanta¬styczną osnową, a za nią pozostaje wyłącznie wiedza. Dramat na tym świecie trwa chwilę, zanim umrzesz . Nie odnoszę tego do człowieka, ale do żywych stworzeń, którym dane zostało prawo życia . Śmierć to śmierć, nie istnieją przyzwoite rozwiązania. Humanizm, to polityka śmierci, usprawiedliwiana przez ludzi, głoszących możliwość odbierania życia, wszystkiemu, co nie jest ludzkie, uznając to za przejaw ogólnego dobra i prawa do rozwoju. Pogląd ten każe karać za zabicie człowieka, uznając jego życie za wartość. Czynią tak w imię Stwórcy i Prawa, które ponoć pochodzi z Eremu. Szacunek do życia, to podstawowe z praw. Nigdy człowiek nie zasłuży na wieczność, jeśli nie zastosuje się d…

Istota nakazu dnia szóstego

Beliar zachowania ludzi nie zrozumiał. Miał przed oczyma wizję wojny, która wydarzyła się w jego świecie. Nadal nie wiedział, o co chodziło w tym krwawym sporze. Ludzie chcieli wyeliminować kel el; tak zaczęła się pierwsza wojna w niebie, która toczyła się z człowiekiem, odnosząc różny skutek. Naówczas byli silniejsi, bliżsi nam. Po przegranej, ludzie zostali wygnani z Ogrodów Ojca, tworząc pierwszą cywilizację Szeolu.
Pierwsza wojna w niebie: Dziedzictwo

Rdz 1,26 mówi: „A wreszcie rzekł Pan: „Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi”.  W czasach biblijnych, panowanie nad światem wyobrażano sobie jako władzę, którą mógł sprawować król, w stosunku do danego obszaru oraz mieszkańców. Jego panowanie wiązało się z wprowadzaniem wspólnych norm. Zrozumienie tej części oraz kontekstu fragmentu książki, wymaga przywołania pojęcia „panowania”. Tłumaczenie słownik…

Dzieło praktycznie ukończone

Po przeszło dwóch latach pracy edytorskiej i korektach, udało nam się ukończyć Pierwszą wojnę w niebie: Dziedzictwo, książkę trudną, a jednocześnie zawierającą wiedzę dotyczącą tego, czego nigdy ludzkości nie przekazano w żadnej formie literackiej. Takie jest moje zdanie, jako jej twórcy. Czytelnik może mieć odrębne spojrzenie. Nie jest to książka prosta, nieco kontrowersyjna i na pewno nie powstały nigdy podobne treści – co wpływa na jej oryginalność oraz wyjątkowość. Miejmy nadzieję, że znajdzie się w niej kilka słów, które pozwolą komuś zrozumieć. 


Kilka słów o treści Książka to opowieść o ludzkości i stworzeniu, przedstawiona z perspektywy aniołów, zamieszkujących Erem.  Dzieje rozpoczynają się od momentu zgromadzenia na Wielkim Syjonie. Ludzkość, drugiej Ziemi zawiodła i zwołano obrady, mające przeprowadzić sąd nad ludzkością. Na Ziemię przybywają wodzowie, z odległych krain, aby sądzić człowieka. Rozpoczyna się rzeź, ogarniająca całą planetę. Dochodzi do ponownego aktu stworzenia, …

Etykiety

Pokaż więcej

Popularne posty z tego bloga

Sztuka kochania według Owidiusza – Jak poderwać kobietę?

Rozpoczynam nieco nie z dworską może etykietą, bo "podryw", to potoczne słowo określające zaloty, czyli starania się o rękę. Podrywać można do lotu lub autorytet, ale zwyczajowo też kobietę, którą można również "rwać".  Do kobiet się "startuje" i "uderza". "Zarywa się" dość powszechnie na całym świecie. Dawniej się "konkurowało" i "zalecało". Można też "smalić cholewki" i "uderzać w konkury", ale też "uderzać w koperczaki" i "umizgiwać się".  "Umizg", niebo lepszy niż "randka w ciemno", zawsze pozostawia jakiś nieprzebyty smaczek. "Podryw" to uwiedzenie, w tym sensie może oznaczać tylko jedno – "seks bez zobowiązań". I Fortuna może sprzyjać, jeśli szczęściu pomożemy. Uwodzenie nie ma do końca być początkiem trwałego związku, ale ma sprowadzać się do przeżycia czegoś ciekawego. W życiu można zdobywać wiele kobiet i jest to rzecz naturalna – …

Energetyczne wampiry – rozpoznawanie, obcowanie, uwolnienie

Energetyczne wampiry, wysysające naszą energię, w rzeczywistości istnieją, są wokół nas i mają się dobrze. Planują godzinami to, co z nami zrobią, a kiedy usiłujemy się „wyzwolić” i wydostać spod ich jarzma, to zaczynają swój okrutny atak, wymierzony w nas. 
Zaczynają „zemstę”, uprzedzając nas wcześniej o tym, a kiedy zbyt gwałtownie im odmówimy, przystępują do ciosu. Porzucają wszystkie swoje sprawy, których nie mają zbyt wiele, na rzecz tego, by dać nam nauczkę. W ich ocenie nie mamy prawa do „porzucenia” ich. Jesteśmy w ich mniemaniu im wiele dłużni. Uważają, że „prawo do zemsty” im się należy. Oddali nam w końcu przysługi, przynieśli drobne prezenty materialne, wyciągnęli rękę w chwili naszej słabości. 


Czatują na stosowny moment, obserwując ludzi, a kiedy się nadarzy okazja, przystępują do natarcia. Ich pomoc jest pozorna i prowadzi do uzależnienia. Więcej wezmą niż dali, ale to zauważymy, orientując się dopiero po pewnym czasie. 
Nie mogąc się pogodzić z „odrzuceniem” dojdą do wnio…

Jak wyglądałeś Beliarze (szatanie)? Opowieść o obrońcy ludzkości

On skinął głową, pochylił swe skronie, zmarszczył czoło, skrawkiem brwi zwiesił. Makijaż na nim widniał siły… Widziadło farby i koloru, matowiało prawdziwe uczucie, będące ostatnią podporą. Godność zachować pragnie każdy, skrywając niewygodne odbicie. – Powaga wymaga ofiary z siebie, nieprzetrawionej do granic.              Samotny stanął, z bólem sadowiąc się wśród niemej przestrzeni. I nie kołysał nerwowo ciałem, nie dał się wzniecić na źdźbło trawy. W nim huśta i zagłusza zmorę – światło rozpromienione. Nie rzuca się, stojąc, spogląda rzucając cieniem na świat blady. I nie dochodzi głos go nadwątlony, który niknie w bezwietrznym szepcie. – Naród człowieczy miał w nim podporę sławy, żyłby wznosząc najtrwalszy budulec. Sięgnąłbym w nim ponad granicę czasu, tym wznosił najpiękniejsze słowa i tworzył, prorokując Ziemi, chowając skazę do głębi otchłani.             Włosy dłużyły mu się na ramiona, ciążąc do barków idea­łem[1]. Z czernią zlewały się w kolorze, barwiły światłem grzebiąc w…

Jarosław Dumanowski, Hrabiowie na Lubrańcu. Dzieje fortuny magnackiej

Praca Dumanowskiego przedstawia dzieje rodu Dąmbskich, tytułowych hrabiów na Lubrańcu - jak określali siebie poszczególni członkowie rodziny aspirujący do najwyższych zaszczytów, biorący udział w schedzie po przodkach. Relacja, którą opisał Autor stanowi okazję i pretekst do przedstawienia mechanizmów awansu majątkowego i społecznego w cza­sach nowożytnych wśród całej szlachty polskiej. Już tytuł w wnioskowaniu metodologicznym sygnalizuje czytelnikowi zastosowanie metody komparatywnej w analizie historycznej i zwraca uwagę ingardnerowska dwupłaszczyznowość w jej kompozycji czy też swoisty dychtomizm w ujęciu Ericha Fromma, której temat kryje podwójne znaczenie. Pierwsze skupia uwagę na Lubrańcu, drugie na całej szlachcie polskiej. Środkiem do tego jest monogra­ficzny charakter powieści - tak Autor określił własną pracę, który służy dużej syntezie i rozważaniu nad całością procesów społeczno-ekonomicznych zachodzących wśród warstwy „narodu szlacheckiego". Skonstruowana w ten sposób…

Masturbacja - zło w oczach Stwórcy?

Onanizm, jak wyjaśnia Wikipedia, to inaczej masturbacja(samogwałt, ipsacja, cheiromania)– pobudzanie własnych narządów płciowych w celu wywołania u siebie rozkoszy seksualnej. Może, lecz nie musi doprowadzać do orgazmu. Masturbacja jest spotykana również w świecie zwierząt, np. u ogierów. Masturbacja odbywa się bez udziału partnera lub przy jego wyłącznie biernym uczestnictwie. Istnieje pojęciewzajemnej masturbacji, które dotyczy sytuacji z aktywnym udziałem partnera. Masturbacja stanowi normalne zachowanie w świecie zwierząt, które praktykują odruchowo ludzie, lecz w większości, z powodów oczywistych się do tego nie przyznają.


Historia Ojcem onanizmu był syn Judy i Kananejki Szua, Onan, brat Era i Szela. Er poślubił Tamar, ale że był pierworodnym Judy i nie podobał się Panu, bo był zły, Ten zesłał na niego śmierć. Juda nie miał z Tamar dzieci, więc pokolenie Judy stało się zagrożone. Wobec tego kazał on swemu synowi, Onanowi zbliżyć się do Tamar. Juda chciał, aby Onan zapłodnił Tamar…

Miłość w trudnych czasach socjalizmu

Nieważne, gdzie się znajdziemy. I nieważne, jak mocno życie nas doświadczy. Liczy się to, czy w danym momencie umiemy się na tyle zachować, aby nie trwać samemu. Rodzina stanowi najwyższe dobro i posłannictwo każdego człowieka.


Oceniać pozornie można zawsze, ludzkie czyny, wybory i dokonania. Człowiek jest nauczony czekania na właściwy moment. Wierzymy, uparci i niezłomni, że nasze światełko się zapali. Wtedy ma być tylko lepiej, dla nas, najbliższych oraz wszystkiego, co kochamy. Łatwo jesteśmy w stanie ocenić za i przeciw oraz zrozumieć swoje posłannictwo. To, że czasem odstępujemy od tego, co jest dobre, nie oznacza wcale, że tak akurat chcemy. Po prostu czasem najwyższym dobrem jest rodzina i jej przyszły los.

Po wojnie

Osłabienie przyszło zaraz po wojnie. Wiele osób dostało się już w jej trakcie do niewoli i potraciło swe dobra, a nawet bezcenne życie. Po Teheranie, Jałcie i Poczdamie, przyszedł czas na realizacje Polski w realiach, które znamy po 1945 roku; Polski Ludowej, która mu…