Przejdź do głównej zawartości

Macie kij i walczcie. Wałęsa i Kijowski - model niezłomny

Politycy budzą się przed wyborami, tworząc programy i lokując się na listach, wysoko i bardziej wysoko. Byle wskoczyć, osiągnąć próg... Następnie cztery lata "dobrej pensji", wpływów oraz gwarantowanej "pozycji społecznej". 
Wszystko to, a nawet więcej w politycznym pakiecie wyborczym. I nie ma znaczenia czy jest to "zadupiasty samorząd", wielka metropolia czy sejm, senat lub gmina na wsi - władza, to władza. 
W mojej ocenie, nie na tym polega władza, aby sprawować ją samemu i niepodzielnie, ale włączać w to szerokie rzesze. Tylko tak można osiągnąć wysoki wskaźnik demokratyzacji, zapewniając ogółowi wolność. 
Społeczeństwo nie korzysta ze swych praw, od dołu po szczyt... Nie ma samoświadomości pojedynczych jednostek, tylko działanie zbiorcze, w którym ktoś, "komu się chce" porywa innych. 
Lechowi Wałęsie i Mateuszowi Kijowskiemu dano do ręki "przysłowiowy kij", wysłano na świecznik, pozostawiając samotnie. 
Jak się udało już coś wywalczyć, zmotywować tłum, liderzy ci mogli "spierdalać", aby ktoś lepszy i "czystszy" zajął ich miejsce. Dziwna logika, ale z taką mamy tu do czynienia od 100 lat. 

PRL

W PRL-u rodziły się dzieci, matki miały butelki do tego, aby je karmić. Pamiętam urywki z telewizji, jak puszczano bajki i tą wyjątkową atmosferę, w której może nie było za wiele, ale człowiek miał poczucie, że będzie miał dach nad głową, pracę i nie umrze z głodu. 
Dzieciństwo minęło mi w schyłkowym PRL-u. Dziś dziękuję wszystkim, którzy oszukując robotników, zaprzedali ideały pierwszej Solidarności, stopniowo sprzedali mój kraj, prowadząc do wiecznie trwającej walki ideologicznej. 
To nieprawda, że za PRL-u nie wydawano książek i niszczono ludzi. Prawdą jest, że ambitnym nie dawano kosić takich majątków, jak obecnie. Dbano o równość (może nieco pozornie), ale pracownik fizyczny nie był wówczas śmieciem, ale kimś, kto miał poczucie budowania tego świata. 
To był trudny czas, nikt nie chciał się wychylać, bo coś za to groziło. Człowiek, który to zrobił musiał mieć odwagę. Nie jestem zwolennikiem Lecha Wałęsy, ale w trudnych chwilach jednak to on, a nie ktoś inny poszedł, ryzykując własną piersią i życiem żony oraz dzieci. 
To, że podpisał lojalkę to nie ma znaczenia. Jeśli Pani Magdalena Ogórek potępia za to Lecha Wałęsę, to uważam że to jest zaszczyt dla niego, bo ona sama zdradziła ideały lewicowe, naraziła zaufanie całej lewicy, a potem nawiała do TVP robić karierę. I taka osoba ocenia Lecha Wałęsę.

Przypomina się scena z Jezusem i rzucaniem kamieniami. Kto bez winy może rzucić kamieniem?

Naród już tego nie filtruje i przyjmuje ślepo, biorąc za pewnik wszelkie wersy i poczwary językowe. 


Macie kij i walczcie. Wałęsa i Kijowski - model niezłomny
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Magdalena_Og%C3%B3rek


Dzieląc Polaków

Dziś zniszczono wszelką dobrotliwość, dzieląc Polaków na pół, na trzy czwarte i ćwierci... 
To mnie boli, bo znam wielu ambitnych politycznie ludzi. Nie chcą nic dać od siebie,ale wykorzystując koniunkturę, pragną jedynie władzy. To podwójnie boli, ale ja ich usprawiedliwiam, bowiem przetrącono im silne "moralnie kręgosłupy".  Nasze społeczeństwo wytwarza takie "karły moralne". Wszyscy - jak jeden i drugi, jesteśmy współwinni. Pamiętam dramat Stanisława Wyspiańskiego "Wesele" i opisane tam "oczadzenie" narodu. To, co się dzieje we współczesnej Polsce jest czymś w rodzaju "chocholego tańca". Polak zwalcza Polaka, nie do pomyślenia. 

Macie kij i walczcie. Wałęsa i Kijowski - model niezłomny
Stanisław Wyspiański, Chochoły, 1899

Zastanawiam się, czy przypadkiem w postaci fantastycznego chochoła, Stanisław Wyspiański nie umieścił Polaka. 
Przecież mówił, że należy zrozumieć ludzi prostych, uznać każdy przejaw myślenia i pojednać się w narodzie, bez konwenansów i podziałów. 
Czy nie napotkał na chochołów, którzy słuchali i nie słyszeli, patrzyli i nie widzieli?

Kijowski kołkiem w dupie 

Mateusz Kijowski, człowiek taki jak większość z nas. Mający problemy, jak każdy z nas, usiłujący zmienić własne życie. Może i koniunkturalista, ale dynamiczny. Kto z nas nie chciałby dokonać czegoś, dla siebie, dla narodu. 

Uważam, że to współczesny Perykles, który w osamotnieniu musi udowodnić, że "ateński ostracyzm" nie należy się jemu, ale obecnej ekipie rządzącej. 

Nikomu tak nie przeszkadza, jak władzy, która mówi o antyrządowych demonstracjach, gdy łamane są prawa i ustalenia oraz o "komunistach i złodziejach", gdy ktoś upomni się o swe prawa czy w ogóle wypowie. Dzieje się tak w asyście katolickiego miłosierdzia do bliźniego, przy osobistym poparciu biskupów (poza bp. Tadeuszem Pieronkiem - chrześcijanin, który miał odwagę być chrześcijaninem). 
Mateusz Kijowski ma dar mówienia do mas, do przyciągania ludzi, a tego władza nie znosi. 

Władza, która boi się głosu ludu, co to za władza? 

Jego koledzy, tak jak niegdyś Lechowi Wałęsie, dali mu do ręki kij i pozwolili walczyć, a gdy za dużo osiągnął, miał do wyboru ścieżkę - odejść lub wyjdą na wierzch faktury. Nie widziałem tego, ale domyślam się, że tak mogło być. I to z dwóch powodów: czemu o fakturach nie mówiono wcześniej - decyduje Zarząd organizacji i nikt, bez nikogo nic nie robi. Po drugie faktury były wystawione i mógł tak uczynić "owy" Zarząd, zgodnie ze Statutem. Nagłośnienie sprawy, na niekorzyść własnej organizacji, odbywa się wyłącznie, gdy się chce coś osiągnąć. Kto i co chciał osiągnąć? 

Mateusz Kijowski milczy, nie mówi, bierze na siebie - prawdziwy mąż stanu. Zacna to cecha, wyśmiewana pospolicie, ale cenna dla wielkich Polaków. 

Macie kij i walczcie. Wałęsa i Kijowski - model niezłomny
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mateusz_Kijowski


Nie popieram polityków 

Nie muszę być politycznie poprawny, bo nigdzie nie kandyduje i nie zamierzam nikomu kadzić.  Póki co, jeszcze mam prawo do własnego zdania i oceny sytuacji w kraju. 
Nie popieram już żadnej partii, osoby ani żadnych kandydatów na radnych, wójtów i burmistrzów oraz będąc w mniejszości, nie podejmuje się głosowania w wyborach, gdyż "nieświadomy motłoch" i tak lepiej zadecyduje. 

Pozostawiam sprawę wyborów dla narodu, który kocha politykę i wszelkie akty karania niegodnych. Niezłomne życie, poświęcę za to pisaniu o tym, co durne, chmurne i małostkowe oraz wielkie i zacne. 

Polska, wraz ze Stanisławem Augustem Poniatowskim, Andrzejem Grabowskim - jego synem oraz Aleksandrem Wielopolskim, Wojciechem Jaruzelskim, utraciła racjonalną elitę, zdolną do czynu, chwalebnego i mądrego, zmierzającego do podniesienia ludzi i kraju z posad, do powstania z kolan i zdjęcia kajdan. Reszta to mit, gloria i wzajemne fukanie. 

Popularne posty z tego bloga

Jak wyglądałeś Beliarze (szatanie)? Opowieść o obrońcy ludzkości

On skinął głową, pochylił swe skronie, zmarszczył czoło, skrawkiem brwi zwiesił. Makijaż na nim widniał siły… Widziadło farby i koloru, matowiało prawdziwe uczucie, będące ostatnią podporą. Godność zachować pragnie każdy, skrywając niewygodne odbicie. – Powaga wymaga ofiary z siebie, nieprzetrawionej do granic.              Samotny stanął, z bólem sadowiąc się wśród niemej przestrzeni. I nie kołysał nerwowo ciałem, nie dał się wzniecić na źdźbło trawy. W nim huśta i zagłusza zmorę – światło rozpromienione. Nie rzuca się, stojąc, spogląda rzucając cieniem na świat blady. I nie dochodzi głos go nadwątlony, który niknie w bezwietrznym szepcie. – Naród człowieczy miał w nim podporę sławy, żyłby wznosząc najtrwalszy budulec. Sięgnąłbym w nim ponad granicę czasu, tym wznosił najpiękniejsze słowa i tworzył, prorokując Ziemi, chowając skazę do głębi otchłani.             Włosy dłużyły mu się na ramiona, ciążąc do barków idea­łem[1]. Z czernią zlewały się w kolorze, barwiły światłem grzebiąc w…

Masturbacja - zło w oczach Stwórcy?

Onanizm, jak wyjaśnia Wikipedia, to inaczej masturbacja(samogwałt, ipsacja, cheiromania)– pobudzanie własnych narządów płciowych w celu wywołania u siebie rozkoszy seksualnej. Może, lecz nie musi doprowadzać do orgazmu. Masturbacja jest spotykana również w świecie zwierząt, np. u ogierów. Masturbacja odbywa się bez udziału partnera lub przy jego wyłącznie biernym uczestnictwie. Istnieje pojęciewzajemnej masturbacji, które dotyczy sytuacji z aktywnym udziałem partnera. Masturbacja stanowi normalne zachowanie w świecie zwierząt, które praktykują odruchowo ludzie, lecz w większości, z powodów oczywistych się do tego nie przyznają.


Historia Ojcem onanizmu był syn Judy i Kananejki Szua, Onan, brat Era i Szela. Er poślubił Tamar, ale że był pierworodnym Judy i nie podobał się Panu, bo był zły, Ten zesłał na niego śmierć. Juda nie miał z Tamar dzieci, więc pokolenie Judy stało się zagrożone. Wobec tego kazał on swemu synowi, Onanowi zbliżyć się do Tamar. Juda chciał, aby Onan zapłodnił Tamar…

Niewolnicy z Ziemi

Każdy człowiek, a może prawie każdy słyszał kiedyś o aniołach. Każde zwierzę słyszało pewnie o człowieku lub jeśli usłyszało, to mogło się zawieść. Niekiedy spotkania z człowiekiem bywają ostatnimi. Nie chcę przez to powiedzieć, że człowiek to szkodnik, ale jakoś tak samo wychodzi. W prosty sposób może zrozumiemy, dlaczego zamknięto Eden. Zwierzęta też nawołują, ale ich głos zbierają ziemskie duchy. Aniołowie nie przeżyliby głosu, który nagromadził się w pokładach ziemi. Ból i cierpienie, wypaczają a przywołane pragnienie spowalnia. Ziemia ocieka krwią. Wiadomo, że anioł przybędzie. Pewnego dnia powróci i wspomoże życie. Pan Eremu przywoła zwątpiałych i przywróci zaburzony ład. 
Jedzący i niszczący wszystko wokół człowiek jest prawdziwym drapieżcą. Można powiedzieć to z dumą, akcentując fakt tego, że gatunek ludzki radzi sobie na Ziemi, dominując nad przyrodą ożywioną, ale nie sposób dostrzec dramatów związanych z działalnością ludzi. Wykańczają sami siebie, stali się sobie „sterowalni…

Sztuka kochania według Owidiusza – Jak poderwać kobietę?

Rozpoczynam nieco nie z dworską może etykietą, bo "podryw", to potoczne słowo określające zaloty, czyli starania się o rękę. Podrywać można do lotu lub autorytet, ale zwyczajowo też kobietę, którą można również "rwać".  Do kobiet się "startuje" i "uderza". "Zarywa się" dość powszechnie na całym świecie. Dawniej się "konkurowało" i "zalecało". Można też "smalić cholewki" i "uderzać w konkury", ale też "uderzać w koperczaki" i "umizgiwać się".  "Umizg", niebo lepszy niż "randka w ciemno", zawsze pozostawia jakiś nieprzebyty smaczek. "Podryw" to uwiedzenie, w tym sensie może oznaczać tylko jedno – "seks bez zobowiązań". I Fortuna może sprzyjać, jeśli szczęściu pomożemy. Uwodzenie nie ma do końca być początkiem trwałego związku, ale ma sprowadzać się do przeżycia czegoś ciekawego. W życiu można zdobywać wiele kobiet i jest to rzecz naturalna – …

Doceniam ludzi, których pasją jest pokonywanie samych siebie

Z dużej perspektywy, moje miasto Mrągowo, wygląda ładnie. Cieszę się, gdy mogę aktywnie uczestniczyć w odkrywaniu wszystkich tych miejsc, do których udawanie się stanowi swoistą podróż sentymentalną, a także jest pewnego rodzaju ucieczką od codzienności.  Wówczas rozmyślam nad własnymi działaniami oraz tym, co robią też inni, którzy znajdują się w jakiś sposób wokół mnie. Najbliższe otoczenie człowieka, poprzez rozwój informatyzacji, zaczyna zmieniać swoje pojęcie. 
Mieszkamy w pięknych miejscach, nie doceniając krajobrazu kulturowego, który roztacza się wokół nas (krajobraz kulturowy to krajobraz naturalny poddany działaniu człowieka, w ten sposób przekształcony i zaadoptowany). Dzielimy się tymi miejscami z ludźmi, promując własne miejscowości. Wystarczy odrobina chęci, aby nie ślęczeć w domu i mówić "już mi nic nie wyjdzie", tylko ruszyć. Jesteśmy tymi małymi cząstkami, wpływającymi coraz realniej na nasze otoczenie.  Moja znajoma Anna powiedziała mi, że jej się nic nie chce…

Śmierć to śmierć

Na Ziemi ludzie owładnięci pychą, sprawiają sobie trudność. I kroczą w kłamstwie, idąc za włóczęgami, nawet niezdolnymi do życia wśród piasku. Mistycyzm człowieczej religii jest oszukanym faktem uśpionej, zbiorowej amnezji, która samoaktualizuje się, co jakiś czas postępując w rozwoju. Prawda jest pokryta fanta¬styczną osnową, a za nią pozostaje wyłącznie wiedza. Dramat na tym świecie trwa chwilę, zanim umrzesz . Nie odnoszę tego do człowieka, ale do żywych stworzeń, którym dane zostało prawo życia . Śmierć to śmierć, nie istnieją przyzwoite rozwiązania. Humanizm, to polityka śmierci, usprawiedliwiana przez ludzi, głoszących możliwość odbierania życia, wszystkiemu, co nie jest ludzkie, uznając to za przejaw ogólnego dobra i prawa do rozwoju. Pogląd ten każe karać za zabicie człowieka, uznając jego życie za wartość. Czynią tak w imię Stwórcy i Prawa, które ponoć pochodzi z Eremu. Szacunek do życia, to podstawowe z praw. Nigdy człowiek nie zasłuży na wieczność, jeśli nie zastosuje się d…

Istota nakazu dnia szóstego

Beliar zachowania ludzi nie zrozumiał. Miał przed oczyma wizję wojny, która wydarzyła się w jego świecie. Nadal nie wiedział, o co chodziło w tym krwawym sporze. Ludzie chcieli wyeliminować kel el; tak zaczęła się pierwsza wojna w niebie, która toczyła się z człowiekiem, odnosząc różny skutek. Naówczas byli silniejsi, bliżsi nam. Po przegranej, ludzie zostali wygnani z Ogrodów Ojca, tworząc pierwszą cywilizację Szeolu.
Pierwsza wojna w niebie: Dziedzictwo

Rdz 1,26 mówi: „A wreszcie rzekł Pan: „Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi”.  W czasach biblijnych, panowanie nad światem wyobrażano sobie jako władzę, którą mógł sprawować król, w stosunku do danego obszaru oraz mieszkańców. Jego panowanie wiązało się z wprowadzaniem wspólnych norm. Zrozumienie tej części oraz kontekstu fragmentu książki, wymaga przywołania pojęcia „panowania”. Tłumaczenie słownik…

Dzieło praktycznie ukończone

Po przeszło dwóch latach pracy edytorskiej i korektach, udało nam się ukończyć Pierwszą wojnę w niebie: Dziedzictwo, książkę trudną, a jednocześnie zawierającą wiedzę dotyczącą tego, czego nigdy ludzkości nie przekazano w żadnej formie literackiej. Takie jest moje zdanie, jako jej twórcy. Czytelnik może mieć odrębne spojrzenie. Nie jest to książka prosta, nieco kontrowersyjna i na pewno nie powstały nigdy podobne treści – co wpływa na jej oryginalność oraz wyjątkowość. Miejmy nadzieję, że znajdzie się w niej kilka słów, które pozwolą komuś zrozumieć. 


Kilka słów o treści Książka to opowieść o ludzkości i stworzeniu, przedstawiona z perspektywy aniołów, zamieszkujących Erem.  Dzieje rozpoczynają się od momentu zgromadzenia na Wielkim Syjonie. Ludzkość, drugiej Ziemi zawiodła i zwołano obrady, mające przeprowadzić sąd nad ludzkością. Na Ziemię przybywają wodzowie, z odległych krain, aby sądzić człowieka. Rozpoczyna się rzeź, ogarniająca całą planetę. Dochodzi do ponownego aktu stworzenia, …

Etykiety

Pokaż więcej

Popularne posty z tego bloga

Sztuka kochania według Owidiusza – Jak poderwać kobietę?

Rozpoczynam nieco nie z dworską może etykietą, bo "podryw", to potoczne słowo określające zaloty, czyli starania się o rękę. Podrywać można do lotu lub autorytet, ale zwyczajowo też kobietę, którą można również "rwać".  Do kobiet się "startuje" i "uderza". "Zarywa się" dość powszechnie na całym świecie. Dawniej się "konkurowało" i "zalecało". Można też "smalić cholewki" i "uderzać w konkury", ale też "uderzać w koperczaki" i "umizgiwać się".  "Umizg", niebo lepszy niż "randka w ciemno", zawsze pozostawia jakiś nieprzebyty smaczek. "Podryw" to uwiedzenie, w tym sensie może oznaczać tylko jedno – "seks bez zobowiązań". I Fortuna może sprzyjać, jeśli szczęściu pomożemy. Uwodzenie nie ma do końca być początkiem trwałego związku, ale ma sprowadzać się do przeżycia czegoś ciekawego. W życiu można zdobywać wiele kobiet i jest to rzecz naturalna – …

Energetyczne wampiry – rozpoznawanie, obcowanie, uwolnienie

Energetyczne wampiry, wysysające naszą energię, w rzeczywistości istnieją, są wokół nas i mają się dobrze. Planują godzinami to, co z nami zrobią, a kiedy usiłujemy się „wyzwolić” i wydostać spod ich jarzma, to zaczynają swój okrutny atak, wymierzony w nas. 
Zaczynają „zemstę”, uprzedzając nas wcześniej o tym, a kiedy zbyt gwałtownie im odmówimy, przystępują do ciosu. Porzucają wszystkie swoje sprawy, których nie mają zbyt wiele, na rzecz tego, by dać nam nauczkę. W ich ocenie nie mamy prawa do „porzucenia” ich. Jesteśmy w ich mniemaniu im wiele dłużni. Uważają, że „prawo do zemsty” im się należy. Oddali nam w końcu przysługi, przynieśli drobne prezenty materialne, wyciągnęli rękę w chwili naszej słabości. 


Czatują na stosowny moment, obserwując ludzi, a kiedy się nadarzy okazja, przystępują do natarcia. Ich pomoc jest pozorna i prowadzi do uzależnienia. Więcej wezmą niż dali, ale to zauważymy, orientując się dopiero po pewnym czasie. 
Nie mogąc się pogodzić z „odrzuceniem” dojdą do wnio…

Jak wyglądałeś Beliarze (szatanie)? Opowieść o obrońcy ludzkości

On skinął głową, pochylił swe skronie, zmarszczył czoło, skrawkiem brwi zwiesił. Makijaż na nim widniał siły… Widziadło farby i koloru, matowiało prawdziwe uczucie, będące ostatnią podporą. Godność zachować pragnie każdy, skrywając niewygodne odbicie. – Powaga wymaga ofiary z siebie, nieprzetrawionej do granic.              Samotny stanął, z bólem sadowiąc się wśród niemej przestrzeni. I nie kołysał nerwowo ciałem, nie dał się wzniecić na źdźbło trawy. W nim huśta i zagłusza zmorę – światło rozpromienione. Nie rzuca się, stojąc, spogląda rzucając cieniem na świat blady. I nie dochodzi głos go nadwątlony, który niknie w bezwietrznym szepcie. – Naród człowieczy miał w nim podporę sławy, żyłby wznosząc najtrwalszy budulec. Sięgnąłbym w nim ponad granicę czasu, tym wznosił najpiękniejsze słowa i tworzył, prorokując Ziemi, chowając skazę do głębi otchłani.             Włosy dłużyły mu się na ramiona, ciążąc do barków idea­łem[1]. Z czernią zlewały się w kolorze, barwiły światłem grzebiąc w…

Jarosław Dumanowski, Hrabiowie na Lubrańcu. Dzieje fortuny magnackiej

Praca Dumanowskiego przedstawia dzieje rodu Dąmbskich, tytułowych hrabiów na Lubrańcu - jak określali siebie poszczególni członkowie rodziny aspirujący do najwyższych zaszczytów, biorący udział w schedzie po przodkach. Relacja, którą opisał Autor stanowi okazję i pretekst do przedstawienia mechanizmów awansu majątkowego i społecznego w cza­sach nowożytnych wśród całej szlachty polskiej. Już tytuł w wnioskowaniu metodologicznym sygnalizuje czytelnikowi zastosowanie metody komparatywnej w analizie historycznej i zwraca uwagę ingardnerowska dwupłaszczyznowość w jej kompozycji czy też swoisty dychtomizm w ujęciu Ericha Fromma, której temat kryje podwójne znaczenie. Pierwsze skupia uwagę na Lubrańcu, drugie na całej szlachcie polskiej. Środkiem do tego jest monogra­ficzny charakter powieści - tak Autor określił własną pracę, który służy dużej syntezie i rozważaniu nad całością procesów społeczno-ekonomicznych zachodzących wśród warstwy „narodu szlacheckiego". Skonstruowana w ten sposób…

Masturbacja - zło w oczach Stwórcy?

Onanizm, jak wyjaśnia Wikipedia, to inaczej masturbacja(samogwałt, ipsacja, cheiromania)– pobudzanie własnych narządów płciowych w celu wywołania u siebie rozkoszy seksualnej. Może, lecz nie musi doprowadzać do orgazmu. Masturbacja jest spotykana również w świecie zwierząt, np. u ogierów. Masturbacja odbywa się bez udziału partnera lub przy jego wyłącznie biernym uczestnictwie. Istnieje pojęciewzajemnej masturbacji, które dotyczy sytuacji z aktywnym udziałem partnera. Masturbacja stanowi normalne zachowanie w świecie zwierząt, które praktykują odruchowo ludzie, lecz w większości, z powodów oczywistych się do tego nie przyznają.


Historia Ojcem onanizmu był syn Judy i Kananejki Szua, Onan, brat Era i Szela. Er poślubił Tamar, ale że był pierworodnym Judy i nie podobał się Panu, bo był zły, Ten zesłał na niego śmierć. Juda nie miał z Tamar dzieci, więc pokolenie Judy stało się zagrożone. Wobec tego kazał on swemu synowi, Onanowi zbliżyć się do Tamar. Juda chciał, aby Onan zapłodnił Tamar…

Miłość w trudnych czasach socjalizmu

Nieważne, gdzie się znajdziemy. I nieważne, jak mocno życie nas doświadczy. Liczy się to, czy w danym momencie umiemy się na tyle zachować, aby nie trwać samemu. Rodzina stanowi najwyższe dobro i posłannictwo każdego człowieka.


Oceniać pozornie można zawsze, ludzkie czyny, wybory i dokonania. Człowiek jest nauczony czekania na właściwy moment. Wierzymy, uparci i niezłomni, że nasze światełko się zapali. Wtedy ma być tylko lepiej, dla nas, najbliższych oraz wszystkiego, co kochamy. Łatwo jesteśmy w stanie ocenić za i przeciw oraz zrozumieć swoje posłannictwo. To, że czasem odstępujemy od tego, co jest dobre, nie oznacza wcale, że tak akurat chcemy. Po prostu czasem najwyższym dobrem jest rodzina i jej przyszły los.

Po wojnie

Osłabienie przyszło zaraz po wojnie. Wiele osób dostało się już w jej trakcie do niewoli i potraciło swe dobra, a nawet bezcenne życie. Po Teheranie, Jałcie i Poczdamie, przyszedł czas na realizacje Polski w realiach, które znamy po 1945 roku; Polski Ludowej, która mu…