Przejdź do głównej zawartości

Polskie sądy

Pozycja mówi, że dokona zmian. Opozycja twierdzi, że to „zamach”. Społeczeństwo stresuje się sytuacją, a ciągłe kłótnie i spory nie rozwiązują problemów. W Polsce trwa walka, ale ja jej nie rozumiem. Może nie tylko ja jej nie rozumiem? Muszą być też inni, tacy sami jak ja. Nie wszyscy myślą podobnie, zdarzają się wyjątki. Tak samo jak nie wszyscy są spełnieni, niektórzy po prostu po cichu cierpią. Być może większość nie rozumie, a jeszcze większa większość, powtarza hasła i syci się różnymi docinkami, po dwóch stronach barykady. Co ja mówię?! Barykada – co za słowo we współczesnej i wolnej Polsce. A jednak, istnieje. Ja na niej nie stanąłem i nie stanę. Obserwuję z zewnątrz, staram się zrozumieć oraz pojąć bieg spraw. Zaznaczę, że nie jestem egoistą, ale inaczej myślącym człowiekiem. Nie mam wpływu na rzeczywistość, ale chciałbym móc być uczciwie traktowany, niezależnie od tego czy rządzi PiS czy PO, Nowoczesna czy Razem. Istotą jest poczucie sprawiedliwości oraz zapewnione bezpieczeństwo. Gwarancję tego daje państwo, które jako wspólnota obywateli jest dla tych, którzy są jego obywatelami. Czy to profesor nauk, czy lekarz, pracownik stoczni czy osoba wywożąca nieczystości – wszystkim nam należy się uczciwe traktowanie, patrzące na nas jako na ludzi, a nie chodzące zależności, posiadające zasobne portfele i duże plecy. Na tym polega wolne społeczeństwo, spełnione demokracją. 
Prawo, po którego stronie stoję jest niezależne i sprawiedliwe, daje ocenę tego kim jesteśmy oraz sprawdza nasze życie. To nie jest rząd paragrafów i stopni, ale spojrzenia na człowieka i jego czyn. Posiadać los ludzki w rękach, to stanowić prawo. Nie jest obojętne, kto i co je stanowi, bo dopóki nie dotyka nas bezpośrednio dana zależność, nie jesteśmy w stanie móc przewidzieć własnych reakcji oraz powiedzieć nic o naszym zachowaniu. Staramy się, ale nam nie wychodzi. To zupełnie normalne. W prawie nie powinny istnieć pomyłki. Stąd spór ten jest poza mną. On toczy się o prawo ludzi do stanowienia nad ludźmi. Dotyczy nieuczciwego stanowienia oraz osiągania korzyści z posiadania władzy do skazywania ludzi. Prawo to zgoda społeczna na daną rzecz, a nie łamanie praw i zasad w imię własnej korzyści. Człowiek nie nauczył się szacunku, zatrzymując się w pewnym punkcie, w którym potrafi dostrzegać wyłącznie korzyści dogodne sobie. Nie na tym polega moc prawa i zasad. Myślę, że uzasadniłem, dlaczego ten spór nie jest dla mnie. 
Słysząc „opozycja totalna”, „niezłomnie walczący”, „lewaki”, „faszyści”, „nacjonaliści”, „pedały” czuję ból, że moją polską i ukochaną ziemię pustoszy dziwna horda skłóconych ludzi, którzy poza wzajemną nienawiścią nie potrafią dojść do porozumienia w zasadniczych kwestiach. Co im przyświeca? Idea? Możliwe… A może korzyść i chęć zaistnienia? Biologicznie zasadne… Istotne dla rozwoju kraju jest to, aby każdy obywatel czuł się wolny, niezależny i mógł własne siły oraz zdolności przekładać na osiąganie sukcesów. I nie chodzi wcale oto, aby ktoś zarabiał miliony, ale mógł godnie żyć, realizować marzenia, a osobliwym dla siebie talentem przyczyniał się do polepszania bytu sobie i innym. Czy nas stać na normalność? W rzeczy samej, tylko musimy zechcieć stanąć po stronie człowieka, a nie propagandy i skończyć z dwulicowym oskarżaniem się wzajemnie oraz opluwaniem. Jeśli ktoś chce stołka, to niech nie przysłuża się władzy plując innym w twarz. Bądźmy uczciwi, skoro mówimy o własnych chrześcijaństwie i zasadach. Pamiętajmy: miłość bliźniego. Ta nie ma nic wspólnego z realizacją zasady: moje, a reszta do piachu. Dotyczy to prawych i lewych.  Bo Stwórca jest dla wszystkich, a człowiek jest dla człowieka. 
O naszej małości świadczy poddanie śmierci i ograniczenia powodowane życiem. Jesteśmy pyłem wobec wszechświata i mamy wyłącznie siebie. Tak, mamy innych: gejów, lesbijki, czarnych, białych, muzułmanów, mojżeszowych i chrześcijan. Nie mamy innych, bo wszechświat jest niezbadany, a przynajmniej jeszcze nam nie powiedziano, że już wiedzą. A wybieramy nienawiść i różnicowanie, zamiast pójść o krok dalej i rozwijać się. Dajemy, kłótniami i groteskowymi sporami, rękojmie tym, którzy chcą rządzić i władać. Nie chcemy się rozwijać i nie szanujemy się. Wolimy się nienawidzić. Stajemy się niewolnikami waśni i sporów, a ludzkość zamiast zrobić krok, cofa się. 

Polskie sądy


Sądy stały się w ostatnim czasie „języczkiem u wagi”, który przyciąga ludzi. Jedni przekonują, że robią porządek. Drudzy wykrzykują, że zapanowała demokracja. Jak jest? Nie wiem, ale pewnie za kilka lat się okaże. A może się nie okaże i pozostaniemy w tym miejscu? Dużo byłoby tych „nie wiem” i „nie wiem”, lecz nie chcę stawiać samych negacji, gdyż nie można wszystkiego podważać. 
Spora grupa chciałaby, aby każdy był zidentyfikowany: jako lewak, prawicowiec, katolik, gej czy Irlandczyk. Niestety ja nie jestem przewidywalny w myśleniu. Nie rozumiem tych sporów, ale wiem że gdy słucham o sądach, to powinno się zrobić w nich porządek. Prawo ma służyć ludziom, a nie być przeciwko. Różnicują się ci, którzy tym zyskują status w społeczeństwie. Mądrość się nie różnicuje, ona dociera do każdego. Ludzie dali sobie wydrzeć mądrość, bo zaczęli się kłócić i spierać. Przywodzi na pamięć wieża Babel – tam was poróżniono i rozeszliście się. Symbol nad wyraz jednoznaczny. Zwolennicy przypisywania powiedzą, że wówczas przegrał diabeł. Ale ja powiem: NIE! Tam przegrał człowiek, bo rozbity i podzielony, szedł jak zwierzę na żer. Czy nikt nie pomyślał, że ludzi szykuję się do ponownego upadku, wzniecając na całym świecie wojny, zamieszki i strach. Cierpienie zwierząt i ludzi, płacząca Ziemia, która oczekuje Stwórcy. Ludzkość nie przetrwa tej konfrontacji, bo zbyt jest podzielona i nieufna do siebie. 
Niesprawiedliwe rozstrzygnięcia, stronniczość, brak oceny sytuacji, szukanie ofiary do skazania – to tylko niektóre z cech systemu. Istnieje też druga strona: sprawiedliwi i mądrzy sędziowie, uczciwi i dobrzy ludzie, przy których obecność na sali sądowej nie jest straszna, a wyrok przyjmuje się jako mądre rozstrzygnięcie, a rzadziej jako karę. 
Kiedy zaczynam nie lubić ludzi, zawsze pojawia się ktoś, kto swym ciepłem przekona mnie do zmiany myślenia. Ludzkość wymaga pokory i zrozumienia, bo jest każdej ofiary, aby przetrwała. Tylko ta ludzkość musi pozwolić się zrozumieć, szanować i pokochać. W człowieku jest wieczność, dar zwycięzców i mędrców. 
Mistrzowie wprowadzili socjalizm, starali się zrozumieć społeczeństwo proponując komunizm. Wcześniej ukazywali odkrycia i idealne proporcje. Za każdym razem nauki ich porzucano oraz wyśmiewano. Czy dziś ludzkość ma sprzymierzeńców? Nie ma, ale gdy zapanuje w niej mądrość, jej różnorodność i życiowe piękno, obroni ją przed zgrzytem zła i bólu, który sama rodzi. Ten dźwięk rozpaczy, czyniony codziennie przez ludzi. On nie znajduje już ujścia, a sądy polskie to tylko mały wierzchołek prawdziwych zagrożeń. Rzecz nieznacząca, gdy więc rządzący starają się ją zmienić, niech czynią mądrze, bowiem Pan dał ludziom władzę do czynienia mądrze, ale gdy poczynią źle, to Pan wykreśli im z wieczności. Nie wierzę w uczciwość po żadnej stronie sporu, ale wierzę że za zmianą stoi tysiące skrzywdzonych ludzi, wiele bólu i cierpienia. Kto sprawiedliwie czyni, nie obawia się zemsty i zła. Czasem niesprawiedliwość jest silniejsza od zasad i praw, wówczas przegrywamy. To tylko chwila, bo nikt poza śmiercią ciała nie jest w stanie odebrać nam tchnienia, które żyje  w nas i buduje to, czym jesteśmy. 
Wydaje mi się, że wpływ na to ma człowiek. Tak właśnie, człowiek. Brak podziałów i patrzenie na nas jako ludzi, daje wielkie przyzwolenie do stawiania właściwych ocen. Człowiek człowiekowi równy, prawo to prawo, a zasady to zasady. Ważne też są okoliczności oraz sytuacje. Jeśli to uwzględni się w ferowaniu wyroków oraz doda do tego uczciwość i majestat sprawiedliwości, to otrzymamy wspaniały mechanizm, dzięki któremu będzie można rozwijać się i wzrastać. Pozostawieni tu, sami i bezbronni nie musimy niszczyć się, ale zacznijmy budować. Na sprawiedliwości i mądrości opiera się społeczeństwa, wówczas wszelkie zło i zagrożenie mija. Nie można zwalczać rządów buntem, bo to nic nie daje. Uważna edukacja i mądrość, mają szansę prowadzić do zmian w przyszłości, ale na to trzeba czasu. Nie można naprawiać zepsutego naczynia w nieskończoność. A kraj i jego system, to takie zepsute naczynie. 
Ludzie nienawidzący się mają osobliwy problem, tak ze sobą, jak i z innymi. Potrzeba nam zmian i porozumienia, właściwego podejścia do spraw i zaakceptowania się wzajemnego, jako istot, które mają prawo do odmiennego zdania. Wówczas można tworzyć dialog i porozumienie. Ale czy jest to w dzisiejszych czasach możliwe?
Uczciwość wskazuje na potrzebę jej stosowania, a przynajmniej przybliżenia sobie i innym. Czy jesteśmy gotowi na uczciwość? Władza stwarza pole do manewru, dostarcza pokus chciwym ludziom, którzy przy jej stosowaniu żądają większych praw. Odbierane przywileje wywołują emocje i konieczność walki o to, co dotychczas nas broniło i było w zasięgu naszych rąk. 
Sprawiedliwy sędzia stanowi gwarancję porządku. Uczciwe prawo jest rękojmią doskonałości. Ale czy my ludzie potrafimy być doskonali?
Gdybyśmy byli doskonali, to niepotrzebna byłaby nam wiara w lepszy świat oraz życie po śmierci. Niepotrzebna byłaby nam wzajemna walka i szarpanie. Ideologia służy słabym. Silni wybierają mądrość i jej powierzają decyzje. Mądrość wybiera Stwórcę i Jego zasady. 
Polskie sądy to problem, który nie zostanie nigdy rozwiązany. Walka, po obydwu stronach agresja i niepokój, to nie jest dobre rokowanie. Większość ludzi mówi, że przyjmuje zasady Stwórcy. Pytam się więc: gdzie i kiedy? Nie widzę tego. Zatem skoro założenie opiera się na kłamstwie, jak realizacja może być uczciwa. Cokolwiek by nie zrobiono, to będzie zło, płynące z człowieka i owocujące z jego myśli dominacji. Małe i rzadkie, ale takie nasze, gdy ma  się władzę. 

Polskie sądy


Popularne posty z tego bloga

Jak wyglądałeś Beliarze (szatanie)? Opowieść o obrońcy ludzkości

On skinął głową, pochylił swe skronie, zmarszczył czoło, skrawkiem brwi zwiesił. Makijaż na nim widniał siły… Widziadło farby i koloru, matowiało prawdziwe uczucie, będące ostatnią podporą. Godność zachować pragnie każdy, skrywając niewygodne odbicie. – Powaga wymaga ofiary z siebie, nieprzetrawionej do granic.              Samotny stanął, z bólem sadowiąc się wśród niemej przestrzeni. I nie kołysał nerwowo ciałem, nie dał się wzniecić na źdźbło trawy. W nim huśta i zagłusza zmorę – światło rozpromienione. Nie rzuca się, stojąc, spogląda rzucając cieniem na świat blady. I nie dochodzi głos go nadwątlony, który niknie w bezwietrznym szepcie. – Naród człowieczy miał w nim podporę sławy, żyłby wznosząc najtrwalszy budulec. Sięgnąłbym w nim ponad granicę czasu, tym wznosił najpiękniejsze słowa i tworzył, prorokując Ziemi, chowając skazę do głębi otchłani.             Włosy dłużyły mu się na ramiona, ciążąc do barków idea­łem[1]. Z czernią zlewały się w kolorze, barwiły światłem grzebiąc w…

Masturbacja - zło w oczach Stwórcy?

Onanizm, jak wyjaśnia Wikipedia, to inaczej masturbacja(samogwałt, ipsacja, cheiromania)– pobudzanie własnych narządów płciowych w celu wywołania u siebie rozkoszy seksualnej. Może, lecz nie musi doprowadzać do orgazmu. Masturbacja jest spotykana również w świecie zwierząt, np. u ogierów. Masturbacja odbywa się bez udziału partnera lub przy jego wyłącznie biernym uczestnictwie. Istnieje pojęciewzajemnej masturbacji, które dotyczy sytuacji z aktywnym udziałem partnera. Masturbacja stanowi normalne zachowanie w świecie zwierząt, które praktykują odruchowo ludzie, lecz w większości, z powodów oczywistych się do tego nie przyznają.


Historia Ojcem onanizmu był syn Judy i Kananejki Szua, Onan, brat Era i Szela. Er poślubił Tamar, ale że był pierworodnym Judy i nie podobał się Panu, bo był zły, Ten zesłał na niego śmierć. Juda nie miał z Tamar dzieci, więc pokolenie Judy stało się zagrożone. Wobec tego kazał on swemu synowi, Onanowi zbliżyć się do Tamar. Juda chciał, aby Onan zapłodnił Tamar…

Niewolnicy z Ziemi

Każdy człowiek, a może prawie każdy słyszał kiedyś o aniołach. Każde zwierzę słyszało pewnie o człowieku lub jeśli usłyszało, to mogło się zawieść. Niekiedy spotkania z człowiekiem bywają ostatnimi. Nie chcę przez to powiedzieć, że człowiek to szkodnik, ale jakoś tak samo wychodzi. W prosty sposób może zrozumiemy, dlaczego zamknięto Eden. Zwierzęta też nawołują, ale ich głos zbierają ziemskie duchy. Aniołowie nie przeżyliby głosu, który nagromadził się w pokładach ziemi. Ból i cierpienie, wypaczają a przywołane pragnienie spowalnia. Ziemia ocieka krwią. Wiadomo, że anioł przybędzie. Pewnego dnia powróci i wspomoże życie. Pan Eremu przywoła zwątpiałych i przywróci zaburzony ład. 
Jedzący i niszczący wszystko wokół człowiek jest prawdziwym drapieżcą. Można powiedzieć to z dumą, akcentując fakt tego, że gatunek ludzki radzi sobie na Ziemi, dominując nad przyrodą ożywioną, ale nie sposób dostrzec dramatów związanych z działalnością ludzi. Wykańczają sami siebie, stali się sobie „sterowalni…

Sztuka kochania według Owidiusza – Jak poderwać kobietę?

Rozpoczynam nieco nie z dworską może etykietą, bo "podryw", to potoczne słowo określające zaloty, czyli starania się o rękę. Podrywać można do lotu lub autorytet, ale zwyczajowo też kobietę, którą można również "rwać".  Do kobiet się "startuje" i "uderza". "Zarywa się" dość powszechnie na całym świecie. Dawniej się "konkurowało" i "zalecało". Można też "smalić cholewki" i "uderzać w konkury", ale też "uderzać w koperczaki" i "umizgiwać się".  "Umizg", niebo lepszy niż "randka w ciemno", zawsze pozostawia jakiś nieprzebyty smaczek. "Podryw" to uwiedzenie, w tym sensie może oznaczać tylko jedno – "seks bez zobowiązań". I Fortuna może sprzyjać, jeśli szczęściu pomożemy. Uwodzenie nie ma do końca być początkiem trwałego związku, ale ma sprowadzać się do przeżycia czegoś ciekawego. W życiu można zdobywać wiele kobiet i jest to rzecz naturalna – …

Doceniam ludzi, których pasją jest pokonywanie samych siebie

Z dużej perspektywy, moje miasto Mrągowo, wygląda ładnie. Cieszę się, gdy mogę aktywnie uczestniczyć w odkrywaniu wszystkich tych miejsc, do których udawanie się stanowi swoistą podróż sentymentalną, a także jest pewnego rodzaju ucieczką od codzienności.  Wówczas rozmyślam nad własnymi działaniami oraz tym, co robią też inni, którzy znajdują się w jakiś sposób wokół mnie. Najbliższe otoczenie człowieka, poprzez rozwój informatyzacji, zaczyna zmieniać swoje pojęcie. 
Mieszkamy w pięknych miejscach, nie doceniając krajobrazu kulturowego, który roztacza się wokół nas (krajobraz kulturowy to krajobraz naturalny poddany działaniu człowieka, w ten sposób przekształcony i zaadoptowany). Dzielimy się tymi miejscami z ludźmi, promując własne miejscowości. Wystarczy odrobina chęci, aby nie ślęczeć w domu i mówić "już mi nic nie wyjdzie", tylko ruszyć. Jesteśmy tymi małymi cząstkami, wpływającymi coraz realniej na nasze otoczenie.  Moja znajoma Anna powiedziała mi, że jej się nic nie chce…

Śmierć to śmierć

Na Ziemi ludzie owładnięci pychą, sprawiają sobie trudność. I kroczą w kłamstwie, idąc za włóczęgami, nawet niezdolnymi do życia wśród piasku. Mistycyzm człowieczej religii jest oszukanym faktem uśpionej, zbiorowej amnezji, która samoaktualizuje się, co jakiś czas postępując w rozwoju. Prawda jest pokryta fanta¬styczną osnową, a za nią pozostaje wyłącznie wiedza. Dramat na tym świecie trwa chwilę, zanim umrzesz . Nie odnoszę tego do człowieka, ale do żywych stworzeń, którym dane zostało prawo życia . Śmierć to śmierć, nie istnieją przyzwoite rozwiązania. Humanizm, to polityka śmierci, usprawiedliwiana przez ludzi, głoszących możliwość odbierania życia, wszystkiemu, co nie jest ludzkie, uznając to za przejaw ogólnego dobra i prawa do rozwoju. Pogląd ten każe karać za zabicie człowieka, uznając jego życie za wartość. Czynią tak w imię Stwórcy i Prawa, które ponoć pochodzi z Eremu. Szacunek do życia, to podstawowe z praw. Nigdy człowiek nie zasłuży na wieczność, jeśli nie zastosuje się d…

Istota nakazu dnia szóstego

Beliar zachowania ludzi nie zrozumiał. Miał przed oczyma wizję wojny, która wydarzyła się w jego świecie. Nadal nie wiedział, o co chodziło w tym krwawym sporze. Ludzie chcieli wyeliminować kel el; tak zaczęła się pierwsza wojna w niebie, która toczyła się z człowiekiem, odnosząc różny skutek. Naówczas byli silniejsi, bliżsi nam. Po przegranej, ludzie zostali wygnani z Ogrodów Ojca, tworząc pierwszą cywilizację Szeolu.
Pierwsza wojna w niebie: Dziedzictwo

Rdz 1,26 mówi: „A wreszcie rzekł Pan: „Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi”.  W czasach biblijnych, panowanie nad światem wyobrażano sobie jako władzę, którą mógł sprawować król, w stosunku do danego obszaru oraz mieszkańców. Jego panowanie wiązało się z wprowadzaniem wspólnych norm. Zrozumienie tej części oraz kontekstu fragmentu książki, wymaga przywołania pojęcia „panowania”. Tłumaczenie słownik…

Dzieło praktycznie ukończone

Po przeszło dwóch latach pracy edytorskiej i korektach, udało nam się ukończyć Pierwszą wojnę w niebie: Dziedzictwo, książkę trudną, a jednocześnie zawierającą wiedzę dotyczącą tego, czego nigdy ludzkości nie przekazano w żadnej formie literackiej. Takie jest moje zdanie, jako jej twórcy. Czytelnik może mieć odrębne spojrzenie. Nie jest to książka prosta, nieco kontrowersyjna i na pewno nie powstały nigdy podobne treści – co wpływa na jej oryginalność oraz wyjątkowość. Miejmy nadzieję, że znajdzie się w niej kilka słów, które pozwolą komuś zrozumieć. 


Kilka słów o treści Książka to opowieść o ludzkości i stworzeniu, przedstawiona z perspektywy aniołów, zamieszkujących Erem.  Dzieje rozpoczynają się od momentu zgromadzenia na Wielkim Syjonie. Ludzkość, drugiej Ziemi zawiodła i zwołano obrady, mające przeprowadzić sąd nad ludzkością. Na Ziemię przybywają wodzowie, z odległych krain, aby sądzić człowieka. Rozpoczyna się rzeź, ogarniająca całą planetę. Dochodzi do ponownego aktu stworzenia, …

Etykiety

Pokaż więcej

Popularne posty z tego bloga

Sztuka kochania według Owidiusza – Jak poderwać kobietę?

Rozpoczynam nieco nie z dworską może etykietą, bo "podryw", to potoczne słowo określające zaloty, czyli starania się o rękę. Podrywać można do lotu lub autorytet, ale zwyczajowo też kobietę, którą można również "rwać".  Do kobiet się "startuje" i "uderza". "Zarywa się" dość powszechnie na całym świecie. Dawniej się "konkurowało" i "zalecało". Można też "smalić cholewki" i "uderzać w konkury", ale też "uderzać w koperczaki" i "umizgiwać się".  "Umizg", niebo lepszy niż "randka w ciemno", zawsze pozostawia jakiś nieprzebyty smaczek. "Podryw" to uwiedzenie, w tym sensie może oznaczać tylko jedno – "seks bez zobowiązań". I Fortuna może sprzyjać, jeśli szczęściu pomożemy. Uwodzenie nie ma do końca być początkiem trwałego związku, ale ma sprowadzać się do przeżycia czegoś ciekawego. W życiu można zdobywać wiele kobiet i jest to rzecz naturalna – …

Energetyczne wampiry – rozpoznawanie, obcowanie, uwolnienie

Energetyczne wampiry, wysysające naszą energię, w rzeczywistości istnieją, są wokół nas i mają się dobrze. Planują godzinami to, co z nami zrobią, a kiedy usiłujemy się „wyzwolić” i wydostać spod ich jarzma, to zaczynają swój okrutny atak, wymierzony w nas. 
Zaczynają „zemstę”, uprzedzając nas wcześniej o tym, a kiedy zbyt gwałtownie im odmówimy, przystępują do ciosu. Porzucają wszystkie swoje sprawy, których nie mają zbyt wiele, na rzecz tego, by dać nam nauczkę. W ich ocenie nie mamy prawa do „porzucenia” ich. Jesteśmy w ich mniemaniu im wiele dłużni. Uważają, że „prawo do zemsty” im się należy. Oddali nam w końcu przysługi, przynieśli drobne prezenty materialne, wyciągnęli rękę w chwili naszej słabości. 


Czatują na stosowny moment, obserwując ludzi, a kiedy się nadarzy okazja, przystępują do natarcia. Ich pomoc jest pozorna i prowadzi do uzależnienia. Więcej wezmą niż dali, ale to zauważymy, orientując się dopiero po pewnym czasie. 
Nie mogąc się pogodzić z „odrzuceniem” dojdą do wnio…

Jak wyglądałeś Beliarze (szatanie)? Opowieść o obrońcy ludzkości

On skinął głową, pochylił swe skronie, zmarszczył czoło, skrawkiem brwi zwiesił. Makijaż na nim widniał siły… Widziadło farby i koloru, matowiało prawdziwe uczucie, będące ostatnią podporą. Godność zachować pragnie każdy, skrywając niewygodne odbicie. – Powaga wymaga ofiary z siebie, nieprzetrawionej do granic.              Samotny stanął, z bólem sadowiąc się wśród niemej przestrzeni. I nie kołysał nerwowo ciałem, nie dał się wzniecić na źdźbło trawy. W nim huśta i zagłusza zmorę – światło rozpromienione. Nie rzuca się, stojąc, spogląda rzucając cieniem na świat blady. I nie dochodzi głos go nadwątlony, który niknie w bezwietrznym szepcie. – Naród człowieczy miał w nim podporę sławy, żyłby wznosząc najtrwalszy budulec. Sięgnąłbym w nim ponad granicę czasu, tym wznosił najpiękniejsze słowa i tworzył, prorokując Ziemi, chowając skazę do głębi otchłani.             Włosy dłużyły mu się na ramiona, ciążąc do barków idea­łem[1]. Z czernią zlewały się w kolorze, barwiły światłem grzebiąc w…

Jarosław Dumanowski, Hrabiowie na Lubrańcu. Dzieje fortuny magnackiej

Praca Dumanowskiego przedstawia dzieje rodu Dąmbskich, tytułowych hrabiów na Lubrańcu - jak określali siebie poszczególni członkowie rodziny aspirujący do najwyższych zaszczytów, biorący udział w schedzie po przodkach. Relacja, którą opisał Autor stanowi okazję i pretekst do przedstawienia mechanizmów awansu majątkowego i społecznego w cza­sach nowożytnych wśród całej szlachty polskiej. Już tytuł w wnioskowaniu metodologicznym sygnalizuje czytelnikowi zastosowanie metody komparatywnej w analizie historycznej i zwraca uwagę ingardnerowska dwupłaszczyznowość w jej kompozycji czy też swoisty dychtomizm w ujęciu Ericha Fromma, której temat kryje podwójne znaczenie. Pierwsze skupia uwagę na Lubrańcu, drugie na całej szlachcie polskiej. Środkiem do tego jest monogra­ficzny charakter powieści - tak Autor określił własną pracę, który służy dużej syntezie i rozważaniu nad całością procesów społeczno-ekonomicznych zachodzących wśród warstwy „narodu szlacheckiego". Skonstruowana w ten sposób…

Masturbacja - zło w oczach Stwórcy?

Onanizm, jak wyjaśnia Wikipedia, to inaczej masturbacja(samogwałt, ipsacja, cheiromania)– pobudzanie własnych narządów płciowych w celu wywołania u siebie rozkoszy seksualnej. Może, lecz nie musi doprowadzać do orgazmu. Masturbacja jest spotykana również w świecie zwierząt, np. u ogierów. Masturbacja odbywa się bez udziału partnera lub przy jego wyłącznie biernym uczestnictwie. Istnieje pojęciewzajemnej masturbacji, które dotyczy sytuacji z aktywnym udziałem partnera. Masturbacja stanowi normalne zachowanie w świecie zwierząt, które praktykują odruchowo ludzie, lecz w większości, z powodów oczywistych się do tego nie przyznają.


Historia Ojcem onanizmu był syn Judy i Kananejki Szua, Onan, brat Era i Szela. Er poślubił Tamar, ale że był pierworodnym Judy i nie podobał się Panu, bo był zły, Ten zesłał na niego śmierć. Juda nie miał z Tamar dzieci, więc pokolenie Judy stało się zagrożone. Wobec tego kazał on swemu synowi, Onanowi zbliżyć się do Tamar. Juda chciał, aby Onan zapłodnił Tamar…

Miłość w trudnych czasach socjalizmu

Nieważne, gdzie się znajdziemy. I nieważne, jak mocno życie nas doświadczy. Liczy się to, czy w danym momencie umiemy się na tyle zachować, aby nie trwać samemu. Rodzina stanowi najwyższe dobro i posłannictwo każdego człowieka.


Oceniać pozornie można zawsze, ludzkie czyny, wybory i dokonania. Człowiek jest nauczony czekania na właściwy moment. Wierzymy, uparci i niezłomni, że nasze światełko się zapali. Wtedy ma być tylko lepiej, dla nas, najbliższych oraz wszystkiego, co kochamy. Łatwo jesteśmy w stanie ocenić za i przeciw oraz zrozumieć swoje posłannictwo. To, że czasem odstępujemy od tego, co jest dobre, nie oznacza wcale, że tak akurat chcemy. Po prostu czasem najwyższym dobrem jest rodzina i jej przyszły los.

Po wojnie

Osłabienie przyszło zaraz po wojnie. Wiele osób dostało się już w jej trakcie do niewoli i potraciło swe dobra, a nawet bezcenne życie. Po Teheranie, Jałcie i Poczdamie, przyszedł czas na realizacje Polski w realiach, które znamy po 1945 roku; Polski Ludowej, która mu…